Adria Airways d.d. е авиокомпанија заснована во Љубљана, Словенија. Adria Airways е национален авиопревозник на Словенија како и регионален член на Star Alliance. Оперира на одредишта низ Европа како и чартер летови до Европа и Блискиот Исток. Главна база на авиокомпанијата е Аеродромот Јоже Пучник Љубљана.

Adria Airways
Податотека:Adria Airways logo.svg
IATA ICAO Ознака
JP ADR ADRIA
ЈазлиАеродром Јоже Пучник Љубљана
Споредни јазлиАеродром Приштина
Програма за чести летачиMiles & More
Аеродромски салонSenator Lounge
СојузStar Alliance
Подружници(филијали)
Летала12
Одредишта18
ГеслоYour home above the clouds
СедиштеАеродром Љубљана
Zgornji Brnik, Cerklje na Gorenjskem, Словенија
РаководствоMark Anžur (CEO)
Мрежо местоwww.adria.si

Историја

уреди

Авиокомпанијата започна со операции 1961 година, во почетокот како чартер авиокомпанија со авион од типот Douglas DC-6 под името Adria Aviopromet (Adria Airways). Малку подоцна, уште еден ист авион Douglas DC-6 беше купен од KLM. Во 1968 година, авиокомпанијата го промени своето име во Inex - Adria Airways, а исто така во својата флота го додаде првиот авион на млазен погон, Douglas DC-9. Името на авиокомпанијата беше променето кога се здружи со Белградската компанија Interexport, но го врати своето име по завршувањето на договорот во 1986 година. Во раните 80-тите години од минатиот век, Inex - Adria започна со првите регуларни летови, исто така додаде уште еден авион во флотата, McDonnell Douglas MD-80 и стана член на IATA. Најголемиот број од авионите беше употребуван за чартер летови низ Европа. Меѓународни летови беа додадени, во почетокот до Ларнака, во ноември 1983 година. До крајот на 80-тите години, откога го промени името во Adria, додаде уште неколку Airbus A320 авиони. Со распаѓањето на поранешна Југославија, Adria Airways го задржи статусот на национален авиопревозник на Словенија. Во раните 90-ти години, имаше неуспешно преземање на компанијата од страна на Albert Group предводена од Evan Hammer. Во март 1996 година, Adria го заврши својот делумен процес на приватизација. На 23 јули 2002 година, Bombardier Aerospace ја назначи Adria за првa официјално признат авиокомпанија за поправка на авионите од типот CRJ. На 18 ноември 2004 година, Adria Airways влезе во Star Alliance групацијата. Во 2001 година, Adria Airways забележа голем пад во бројот на патници поради терористичките напади на 11 септември во Њујорк, истата година. Компанијата работеше со загуби во следните пет години. Во 2006 година, авиокомпанијата забележа минимален профит и забележа повеќе од еден милион патници на годишно ниво. Во 2007 година, Adria Airways имаше бројка од 1,136,431 превезени патници и профит од 420,000 евра. За 2008 година планирано е 12% пораст на профитот. Компанијата има 592 вработени.

Одредишта

уреди

Заклучно со април 2008, Adria Airways лета на овие одредишта:

Adria Airways одредишта
Држава Град Аеродром Забелешки
Словенија
Словенија Љубљана Аеродром Јоже Пучник Љубљана Централа
Европа
Албанија Тирана Аеродром Тирана
Австрија Виена Виена
Белгија Брисел Аеродром Брисел
Босна и Херцеговина Сараево Аеродром Сараево
Данска Копенхаген Аеродром Копенхаген
Франција Париз Аеродром Париз Де Гол
Германија Франкфурт Аеродром Франкфурт
Минхен Аеродром Минхен
Грција Атина Аеродром Атина
Ирска Даблин Аеродром Даблин
Косово Приштина Аеродром Приштина
Македонија Охрид Аеродром Свети Апостол Павле
Скопје Скопје
Црна Гора Подгорица Аеродром Подгорица
Холандија Амстердам Амстердам
Норвешка Осло Аеродром Осло Гардермоен
Полска Варшава Аеродром Варшава
Романија Букурешт Аеродром Букурешт
Русија Москва Аеродром Москва Шереметјево
Шпанија Барселона Аеродром Барселона
Шведска Стокхолм Аеродром Стокхолм
Швајцарија Цирих Аеродром Цирих
Турција Истанбул Аеродром Истанбул Ататурк
Украина Киев Аеродром Киев Бориспил
Обединето Кралство Бирмингем Аеродром Бирмингем
Лондон Аеродром Лондон Гетвик
Манчестер Аеродром Манчестер

Флота

уреди
 
Adria Airways Boeing 737-500


Флота - Adria Airways
Авион Вкупно Патници Забелешки
Airbus A320-231 3 162 1 оперира за Afriqiyah Airways.
Boeing 737-500 1 112 B737-500 позајмен од Ukraine International Airlines.
Fokker 100 1 105 позајмен од Carpatair
Bombardier CRJ200 8 48
Bombardier CRJ900 2 86 нарачка на уште 2 CRJ900
Bombardier CRJ1000NextGen 0 100 1 CRJ1000 (нарачка)
Boeing 767-200ER 0 224 1 нарачка на Boeing 767-200ER.
Вкупен број на авиони: 15
 
Adria Airways CRJ 200