Pegasus Airlines ( IATA код : PC ; OACI код : PGT ) е турска нискобуџетна авиокомпанија со седиште во Истанбул. Основана во 1990 година како заедничко вложување со Аер Лингус за извршување чартер -летови, стана нискобуџетна авиокомпанија во 2005 година по преземањето од страна на ЕСАС Холдинг.

Пегасус Ерлајнс
Pegasus Hava Taşımacılığı
IATA ICAO Ознака
PC PGT Sunturk
Основан1ви Декември 1989
Почнал со работа15ти април 1990г
ЈазлиIstanbul Sabiha Gökçen International Airport
Летала105 (2024)
Одредишта134
Матично претпријатиеESAS Holding
СедиштеИстанбул,  Турција
РаководствоAli Sabancı
Мрежо местоwww.flypgs.com

Развој

уреди
 
Боинг 737-400 на „Пегасус ерлајнс“

На 11 декември 1989 година, две компании, Нет и Силкар, создаваат чартер компанија по име Пегасус ерлајнс во партнерство со ирската компанија Аер Лингус. Таа започнува со своите летови на 15 април 1990 година со два Боинг 737-400. Во 1993 година, компанијата додаде трет боинг 737-400 на својата флота и изнајми два Ербас А320 во текот на летната сезона.

Во јануари 2005 година, ESAS Holding ја презема контролата над Pegasus Airlines и нарачува 12 Боинг 737 за 800 милиони долари.

На крајот од 2012 година, компанијата нарача 100 авиони Ербас А320 НЕО (вклучувајќи 25 опции) со каталошка вредност од 12 милијарди долари, со испорака закажана помеѓу 2015 и 2022 година [1] . Компанијата која е втора по големина во земјата, станува првиот клиент на новата верзија на А320 во Турција. Ова е исто втора нарачка во Турција по Туркиш ерлајнс по големина. Исто така, компанија лансираше моторот CFM LEAP-1A на новиот тип на Ербас А320нео. Овој налог означува промена во возниот парк на компанијата, која дотогаш управуваше само со Боинг 737-800.

Во 2013 година, компанијата продаде 34,5% од своите акции. Собраните пари и овозможија да го финансира својот возен парк.

Договор за споделување кодови

уреди

Флота

уреди
 
Боинг 737-800 во Штутгарт
 
TC -NBP , A320 -251N

Флотата на „Пегасус ерлајнс“ во август 2021[4] :

Тип Во употреба Нарачки Патници Забелешки
Ербас А320 12 - 180
Ербас А320нео 44 18 186
Ербас А321нео 7 41 tba
Боинг 737-800 27 - 186
Вкупно 90 59
  1. Martin Rivers (2012-12-18). „Pegasus places firm order for 75 A320-family neos“ (англиски). Посетено на 2015-12-05.
  2. (англиски) „Joint Istanbul - Baku Flights with Azerbaijani Airline“. Посетено на 11 juillet 2014.. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
  3. (англиски) „KLM and Pegasus sign Code Share agreement“. 22 mai 2013. Посетено на 11 juillet 2014.. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date= (help)
  4. http://www.planespotters.net/airline/Pegasus