Eurowings Luftverkehrs AG е авиокомпанија заснована во Дортмунд, Германија. Таа е регионална авиокомпанија, дел од Lufthansa Regional, која оперира на домашни и регионални авиоодредишта. Седиштето на авиокомпанијата е сместено на аеродромот во Дортмунд, со помали бази на аеродромите во Диселдорф, Нирнберг, Минхен и Хановер. На 29 јануари 2008 г. беа објавени планови за спојување на нискобуџетните авиокомпании од групациите на Луфтханза и TUI Travel PC во единствена нискобуџетна авиокомпанија.

Eurowings
IATA ICAO Ознака
EW EWG EUROWINGS
Основан1992
ЈазлиАеродром Диселдорф
Аеродром Минхен
Аеродром Минхен
Аеродром Хановер
Програма за чести летачиMiles & More (во соработка со Lufthansa)
Летала34
Одредишта38
Матично претпријатиеDeutsche Lufthansa AG
СедиштеДортмунд, Германија
РаководствоFriedrich Wilhelm Weitholz (CEO)
Мрежо местоhttp://www.eurowings.de

Историја Уреди

Авиокомпанијата беше основана во 1992 и започна со операции на 1 јануари 1994 г. Беше формирана со спојување на NFD Luftverkehrs AG од Нирнберг и RFG Regionalflug од Дортмунд. До 31 Декември, 2006, Луфтханза имаше 49% од пакетот акции во компанијата.

Одредишта Уреди

Eurowings оперира на следниве одредишта:

Флота Уреди

Флотата на Eurowings ги вклучува следниве авиони:

Галерија Уреди

Надворешни Врски Уреди