Аеродром Диселдорф

Меѓународниот аеродром во Диселдорф (German: Flughafen Düsseldorf International) (IATA: DUS, ICAO: EDDL) e трет најголем аеродром во Германија. Со преку 17,8 милиони патници превезени во 2007 година само аеродромот во Франкфурт и аеродромот во Минхен имаат превезено повеќе патници во Германија. Е втор по важност аеродром за Луфтханза. Луфтханза нуди преку 300 летови на ден (53 одредишта) од и до Диселдорф. Започнувајќи од мај 2008, Луфтханза ќе започне и прекуокеански летови од Диселдорф. На аеродромот има преку 750 слетувања и полетувања во еден ден. Aеродромот е сместен на некои 9 км оддалеченост од центарот на Диселдорф. Аеродромот располага со две писти, едната долга 3000 метри и другата долга 2700 метри. Сегашниот терминал може да процесира околу 22 милиони патници годишно. Aeродромот може да го прими и најголемиот авион на светот, Airbus A380, а Луфтханза планира да го користи како помошен аеродром во случај на невреме на аеродромот во Франкфурт.

Меѓународен аеродром Диселдорф

Flughafen Düsseldorf International
Düsseldorf International Airport2.jpg
IATA: DUSICAO: EDDL
DUS is located in Северна Рајна-Вестфалија
DUS
DUS
Местоположба на аеродромот во Северна Рајна-Вестфалија
Преглед
Тип Јавен
Стопанисувач Flughafen Düsseldorf GmbH
Опслужува Диселдорф
Јазол за
Надм. вис. 45 m / 147 ft
Координати 51°17′22″N 006°46′00″E / 51.28944° N; 6.76667° E / 51.28944; 6.76667Координати: 51°17′22″N 006°46′00″E / 51.28944° N; 6.76667° E / 51.28944; 6.76667
Мреж. место www.duesseldorf-international.de
Писти
Насоченост Должина Површина
m ft
05R/23L 3,192 10,474 бетон
05L/23R 3,294 10,809 бетон
Статистики (2010)
Патници 18.988.149
Промена на патници 09-10 6,7%
Операции на воздухоплови 215,544
Промена на операциите 09-10 0,7%
Извори: Passenger Traffic, ADV[2]
German AIP at EUROCONTROL[3]
Поглед на внатрешноста на аеродромот

ИсторијаУреди

Аеродромот беше отворен на 19 април 1927 година. Во 1950 година, пистата беше продолжена на 2750 метри, и во 1969 продолжена на 3000 метри. На 11 април 1996 година, na покривот на еден од терминалите настанува пожари при што загинуваат 18 луѓе, главно од задушување од чад, а многу други се хоспитализирани. Бо 1999 година е поставена основата на нова подземна гаража, додека на 12 ноември, 2007 година, првиот Airbus A380 слета на аеродромот во Диселдорф.

Авиокомпании и одредиштаУреди

Tерминал A (Star Alliance/партнери на Луфтханза)Уреди

Терминал БУреди

 
полетување на Emirates A330-200

Tерминал ЦУреди

Карго авиокомпанииУреди

НаводиУреди