Катар ервејс ( AITA : QR ; OACI : QTR ) (на арапски : القطرية или Ал Катарија) е националната авиокомпанија на Катар. Врши меѓународни летови до пет континенти од својот главен центар на меѓународниот аеродром во Доха.

Катар Ервејс
IATA ICAO Ознака
QT QTR QATARI
Основан22 ноември 1993
Почнал со работа20 јануари 1994
ЈазлиАеродром Доха
СојузOneworld
Летала229 (2021)
Матично претпријатиеВлада на Катар
СедиштеДоха,  Катар
РаководствоАкбар Ал Бакер
Мрежо местоwww.qatarairways.com
Авион Ербас А320 на Катар Ервејс

Историја уреди

Катар Ервејс е основана во 1993 година, и започна да лета следната година. Акбар Ал Бејкер, е нејзиниот извршен директор од 1997 година. Од само 4 авиони во 1997 година, се зголеми на 28 на крајот на 2003 година, 50 во 2006 година.

На 29 октомври 2013 година, официјално се приклучи на сојузот Oneworld во Доха [1] .

Флота уреди

Флотата на Катар Ервејс во август 2021[2] :

Флота на Катар Ервејс
Авион Вкупно Останатите нарачки Oпции Број на седишта Забелешки
F J Y Вкупно
Ербас A319LR 2 8 102 110
Ербас A320-200 29 12 132 144
Ербас A321-200 4 12 165 182 авион за замена : Ербас A321нео
Ербас A321neo 40
Ербас A321нeoLR 10 Влегува во сервис: 2020
Ербас A330-200 6 24 248 272 авион за замена : Ербас А350, Боинг 787
Ербас A330-300 12 30 275 305
Ербас A350-900 34 36 247 283 влез во употреба : 2014
Ербас A350-1000 19 23 46 281 327 влез во употреба : 2018
Ербас A380-800 10 8 52 457 517 Излез од употреба : 2024
Боинг 777-200LR 9 42 217 259
Боинг 777-300ER 48 42
24
316
388
358
412
авион за замена : Ербас А350-1000, Боинг 777-9X
Боинг 777-8X 10 50
Боинг 777-9X 50 влез во употреба : 2024
Боинг 787-8 30 30 22 232 254 влез во употреба : 2012-2016
Боинг 787-9 7 23 30 281 311
Вкупно 206 160
  1. „Qatar Airways Has Joined A Major Airline Alliance, As Business Booms For Gulf Carriers“. Business Insider. 2013. Посетено на 2018-09-15.
  2. „Qatar Airways Fleet Details and History“. www.planespotters.net. Посетено на 2021-08-12.