Contact Air Flugdienst е авиокомпанија заснована во Штутгарт, Германија. Оперира на одредишта како членка на Lufthansa Regional системот. Главна ваза е аеродромот во Штутгарт.

Contact Air
IATA ICAO Ознака
C3 KIS CONTACTAIR
Основан1974, од Gunther Eheim
ЈазлиАеродром Штутгарт
Програма за чести летачиLufthansa Miles & More
СојузLufthansa Regional
Летала18
Одредишта13
Седиште Штутгарт, Германија
РаководствоGunther Eheim
Мрежо местоhttp://www.contactair.de/

Историја уреди

Авиокомпанијата започна со сервис во 1974 година. Беше основана од Gunther Eheim како чартер авиокомпанија, која оперираше со авиони од типот Dassault Falcon 20 и Bombardier Learjet. Авиокомпанијата стана првата партнер авиокомпанија во Луфтханза групацијата во април 1996. На 16 октомври 2003, авиокомпанијата оперира под логото на Lufthansa Regional.

Одредишта уреди

Contact Air оперира на следниве одредишта:

Флота уреди

  • 5 ATR 42-500
  • 5 ATR 72-500
  • 7 Fokker 100

Просечната старост на авионите е 10.4 години