Swiss International Air Lines или само Swiss е национална авиокомпанија на Швајцарија, која оперира на одредишта во Европа, Северна и Јужна Америка, Африка и Азија. Главна централа е аеродромот во Цирих. Авиокомпанијата е во сопственост на Германската авиокомпанија Луфтханза.

Swiss International Air Lines
IATA ICAO Ознака
LX SWR SWISS
Основан2001 после банкротирањето на Swissair
ЈазлиАеродром Цирих
Поважни градовиАеродром Женева,
Аеродром Базел/Мулхоуз
Програма за чести летачиMiles & More
Аеродромски салонSwiss Lounge
СојузStar Alliance
Летала78 (+11 нарачки)
Одредишта76
Матично претпријатиеЛуфтханза
СедиштеБазел,  Швајцарија
РаководствоDr. Christoph Franz (Претседател и Извршен Директор)
Мрежо местоhttp://www.swiss.com

Проблематичен почеток уреди

Авиокомпанијата беше формирана по банкротирањето на поранешниот Швајцарски национален авиопревозник Swiss Air. Загубите постоеја сè до почетокот на 2005, кога најголемите акционери во авиокомпанијата, Credit Suisse и UBS, склучија договор за продажба на дел од нивните акции на авиокомпанијата Cross Air, регионален сојузник на Swiss Air. Cross Air потоа го промени своето име во Swiss, и новиот национален авиопревозник започна со официјални летови на 31 март 2002 година.

 
Airbus A330

Враќање во нормала уреди

До 2005 година, авиокомпанијата беше преполовена на половина од тоа што беше во 2002 година. Имаше годишни загуби, но постепено ги намалуваше, сè до 2006 година, кога оствари профит од 220 милиони долари. Профитот во 2007 година беше 570 милиони долари. На 22 март 2005 година, Луфтханза објави дека планира да го преземе управувачкиот пакет во компанијата и откупи за почеток 11% од акциите. Преземањето заврши на 1 јули 2007 година и операциите на Swiss постепено беа синхронизирани со операциите на Луфтханза. Авиокомпанијата исто така воспостави и регионална подружница, Swiss European Air Lines.

 
Airbus A320

Одредишта уреди

Погледни опширно, Swiss International Air Lines одредишта.

Нови одредишта и зголемен број на летови уреди

  • Цирих - Шангај - Секојдневни летови со Ербас А340 авион

Авиокомпанијата објави зголемување на бројот на летови од аеродромот во Базел. Нови летови беа воведени до Барселона, Будимпешта, Манчестер, Ница, Прага и Варшава.

 
Airbus A321
 
Свис
 
Ербас A220

Флота уреди

Swiss International Air Lines Флота
Авион Вкупно Патници
(Прва/Бизнис/Економска)
Регистрации Забелешки
Ербас A319-112 7 126 HB-IPR,S,T,U,V,X,Y
Ербас A320-214 19 (2 нарачки) 168 HB-IJB,D,E,F,H,I,J,K,L,M,
N,O,P,Q,R,S,U,V,W
Влегува во сервис: 2011
Ербас A321-111 6 200 HB-IOC,D,F,H,K,L
Ербас A330-223 11 230 (48/182)[A,J,K,O]
229 (42/187) [Q,R]
196 (12/42/142) [C,G,H,I,P]
HB-IQA,C,G,H,I,J,K,O,P,Q,R
Ербас A330-343X (9 нарачки) Заменува: Ербас A330-200
Влегува во сервис: 2009
Нарачки: 2009-2011
Airbus A340-313X 15
228 (8/48/172) HB-JMA to O HB-JMJ,M,N,O поранешен авион на Air Canada
HB-JMK,L поранешен авион на Austrian Airlines
Avro RJ100 "Jumbolino" 20 97 HB-IXN до X
и HB-IYQ до Z
Operated by Swiss European Air Lines