Тома Киров (р. 1926, Скопје - 15 декември 1997, Скопје) — македонски театарски, филмски и телевизиски глумец и режисер. Тој е еден од основачите на Македонски народен театар во Скопје.

Тома Киров
Роден 1926
Скопје, Кралство СХС
Починал 15 декември 1997(1997-12-15) (возр. 70–71)
Скопје, Македонија
Националност Македонец
Народност Македонец
Познат по улогата во:
Наши години
Сомнително лице
Илинден
Занимање глумец

Филмографија

уреди
Година Филм Улога
1966 До победата и по неа ТВ-филм
1977 Дождовито сонце ТВ-филм Мудур Ефенди
1979 Наши години ТВ-серија
1980 Учителот ТВ-филм
1981 Милион маченици ТВ-филм Коста
1982 Илинден ТВ-серија
1985 Сомнително лице ТВ-филм Алекса
1985 На наш начин ТВ-серија Полицаец

Надворешни врски

уреди