Панче Васоски

(Пренасочено од Панче Камџик)

Панче Васоски - Камџик (Тетово, 16 октомври 1924 - Тетово, 1 јуни 2003) — македонски театарски, филмски и телевизиски глумец.[1] Пензиониран бил како директор на Музејот на тетовскиот крај.[2]

Панче Васоски
Роден 16 октомври 1924
Тетово
Починал 1 јуни 2003
Тетово
Националност Македонец
Познат по улогата во:
Фросина
Време, живот
Исправи се, Делфина
Волчја ноќ
Занимање глумец

Филмографија Уреди

Васовски играл во повеќе од дваесет улоги тој во македонската филмска продукција претставувал еден од најприсутните и незаобиколиви толкувачи на помали улоги и епизоди. Учествувал во следниве филмски проекти:

Филмографија на глумецот Панче Васоски
Год. Назив Улога
1950.-те
1952. Фросина Селанец
1955. Волчја ноќ /
1958. Мис Стон /
1960.-те
1960. Капетан Леши Поручник Петровиќ
1961. Солунски атентатори /
1961. Мирно лето /
1962. Обрачун Сулејман Тенова
1964. Под исто небо /
1965. Денови на искушение Бродски
1966. До победата и по неа /
1967. Македонска крвава свадба /
1968. Планината на гневот /
1968. Брат на докторот Хомер /
1969. Републиката во пламен /
1969. Време без војна /
1970.-те
1971. Жед /
1971. Македонски дел од пеколот /
1971. Делба ТВ филм /
1972. Истрел /
1973. Смилевскиот конгрес ТВ филм /
1975. Јад /
1976. Најдолгиот пат Џевдет
1977. Најдолгиот пат ТВ серија Џевдет
1977. Исправи се, Делфина /
1979. Курирот на Гоце ТВ серија Делчо
1980.-те
1980. Време, води Пантелеј
1980. Учителот ТВ филм /
1982. Јужна патека /
1982. Време на летала ТВ филм /
1984. Опасни траг /
1986. Климент Охридски ТВ филм /
1987. Трето доба ТВ серија /
1990.-те
1992. Време, живот Трпе

Наводи Уреди

  1. Македонска енциклопедија. I. МАНУ. ISBN ISBN 978-608-203-024-1 Проверете ја вредноста |isbn=: invalid character (help).
  2. „ИН МЕМОРИАМ Панче Васовски - Камшик (1924 - 2003)“. 2 јуни 2003. Посетено на 2009-10-19.[мртва врска]

Надворешни врски Уреди