Фудбалски клуб Цирих, попознат како ФК Цирих или скратено ФКЦ, е швајцарски фудбалски клуб од градот Цирих. Моментално се натпреварува во Швајцарската Супер лига.

Швајцарија Цирих
FC Zurich logo.png
Целосно имеФудбалски клуб Цирих
Основан1896
СтадионСтадион Лецигрунд
Цирих, Швајцарија
(Капацитет: 25,000)
СопственикШвајцарија Анкило Канепа
ТренерШвајцарија Урс Мејер
ЛигаШвајцарска Супер лига
2018/19Швајцарска Супер лига, 7-ти
Мреж. местоОфицијално мрежно место
Домашни бои
Гостински бои
Soccerball current event.svg Тековна сезона

Клубот е основан во 1896 година и е еден од најуспешните клубови во Швајцарија. Цирих има 12 титули во швајцарското првенство и 8 купови на својата земја, а исто така има пласмани во полуфиналето на Европскиот Куп на Шамппиони во сезоните 1963-64 и 1976-77.

Својте домашни натпревари клубот ги игра на Лецигрунд стадионот кој има капацитет од 25.000 места. Најголеми соперници му се Грасхопер, со кој игра градско дерби и Базел.

Бои и амблемиУреди

Официјалните бои на клубот се бела и сина ( ).

ДресовиУреди

ИсторијаУреди

ДомашниУреди
 
 
 
 
 
 
2011-2013
 
 
 
 
 
 
 
 
 
2013-2014
 
 
 
 
 
2014-2015
ГостинскиУреди
 
 
 
 
 
2011-2012
 
 
 
 
 
 
 
 
 
2012-2013

СтадионУреди

ФК Цирих ги играат својте домашни натпревари на Стадионот Лецигрунд, кој бил целосно обновен за само две години и бил отворен во 2007 во пресрет на Евро 2008. Денес има капацитет од 25,000 седечки места. Димензиите на стадионот се 105 m со 68 m.

ТитулиУреди

1901-02, 1923-24, 1962-63, 1965-66, 1967-68, 1973-74, 1974-75, 1975-76, 1980-81, 2005-06,  
2006-07, 2008-09.

1965-66, 1969-70, 1971-72, 1972-73, 1975-76, 1999-2000, 2004-05, 2013-14.

1980-81.

ИграчиУреди

Моментален составУреди

Бр. Позиција Играч
1   ГМ Давид Да Коста
4   ОД Рафаел Кох
5   ОД Берат Џимсити
7   НП Марио Гаврановиќ
9   НП Амин Шермити
10   СР Давиде Кјумиенто
11   НП Армандо Садику
13   ОД Алан Неф
14   НП Франк Етунди
15   СР Оливер Буф
16   ОД Филип Кох
17   СР Јасин Шикауи
18   СР Ави Рикан
20   СР Бурим Кукели
Бр. Позиција Играч
21   СР Мајк Клејбер
22   СР Асмир Кајевиќ
23   НП Патрик Росини
24   СР Морис Брунер
25   ОД Иван Кецојевиќ
26   СР Седрик Брунер
27   СР Марко Шенбахлер
30   ОД Нико Елведи
31   ГМ Андрес Малот
32   ГМ Антони Февре
33   НП Димитри Оберлин
34   СР Франсиско Родригес
37   СР Жил Јапи Јапо

Поранешни играчиУреди

Надворешни врскиУреди

НаводиУреди