ФК Лугано е швајцарски фудбалски клуб со седиште во Лугано.

Швајцарија Лугано
AC Lugano.jpg
Основан1908
СтадионКорнаредо (15,000)
Lugano-coat of arms.svg Лугано, Швајцарија
СопственикШвајцарија Анџело Ренцети
ТренерШвајцарија Ливио Бордоли
ЛигаЧеленџ лига
2018/19Швајцарска Челенџ лига, 3-и
Мреж. местоОфицијално мрежно место
Домашни бои
Гостински бои
Резервни бои
Soccerball current event.svg Тековна сезона

Клубот бил основан во 1908 година под името ФК Лугано, но во 2004 година како резултат на испаѓање од втората лига и лошата финансиска состојба, клубот претрпел банкрот и бил рефундиран под името АК Лугано. Во 2008 година, клубот го вратил неговото оригинално име, ФК Лугано. Инаку, тие се трикратни шампиони на Швајцарија и трикратни освојувачи на Купот на Швајцарија.

Својте домашни натпревари Лугано ги игра на Стадионот Корнаредо. Во моментов клубот се натпреварува во Супер лигата, највиското ниво по ранг на швајцарскиот фудбал.

Бои и амблемиУреди

Официјалните бои на клубот се црна и бела ( ).

СтадионУреди

Лугано ги играат својте домашни натпревари на Стадионот Корнаредо, изграден во 1951 година, и има капацитет од 15.000 гледачи. Теренот е со димензии 105 x 68м.

Тој бил домаќин на некои натпревари од Светското првенство 1954.

СоперништваУреди

Дербито со екипата на Белинцона се смета за Дерби Тичино; Лугано и Белинцона всушност претставуваат двата најголеми града во кантонот Тичино и се единствените тимови кој го освоиле швајцарскиот шампионат.

ТитулиУреди

1937-1938, 1940-1941, 1948-1949.

1930-1931, 1967-1968, 1992-1993.

1953-1954, 1960-1961, 1963-1964.

Познати поранешни играчиУреди

Надворешни врскиУреди