Пиплс Чојс Класик 2017

издание 2017 на велосипедската трка Пиплс Чојс Класик
Пиплс Чојс Класик 2017 Cycling (road) pictogram.svg
Детали за трката
Издание12. Пиплс Чојс Класик
Датум15 јануари 2017
Растојание50,6 км
ДржаваAUS Австралија
ПоаѓалиштеАделаида
ОдредиштеАделаида
Екипи19
Возачи на почеток131
Возачи на крај128
Просечна брзина47,673 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникAUS Кејлеб Јуан[1] (Орика-Скот) Wikidata-logo S.svg
ВторопласиранIRL Сем Бенет (Бора-Хансгрое) Wikidata-logo S.svg
ТретопласиранSVK Петер Саган (Бора-Хансгрое) Wikidata-logo S.svg
People's Choice Classic 2017.jpg
20162018 ▶
Документација Wikidata-logo S.svg

Пиплс Чојс Класик 2017 — 12. издание на велосипедската еднодневна трка Пиплс Чојс Класик, која се одржала на 15 јануари. Се возела како критериум на два дена пред отпочнувањето на Тур Даун Андер.

Бранител на титулата бил Кејлеб Јуан (Орика-БајкЕксчејнџ), кој успеал да ја одбрани титулата.

РутаУреди

Патеката била составена од 22 круга, секој во должина од 2,3 километри во градот Аделаида.

ЕкипиУреди

Екипи од Светската турнеја на UCI (18)
 1.   Аг2р-Ла Мондијал
 2.   Астана
 3.   Бахреин-Мерида
 4.   БМЦ Рејсинг
 5.   Бора-хансгрое
 6.   Канондејл-Драпак
 7.   Дименжн Дата
 8.   ФДЖ
 9.   Катјуша-Алпесин
 10.   Лото НЛ-Џамбо
 11.   Лото-Судал
 12.   Мовистар
 13.   Орика-Скот
 14.   Квик-Степ Флорс
 15.   Скај
 16.   Санвеб
 17.   Трек-Сегафредо
 18.   ОАЕ Абу Даби
Национална екипа
 1.   УниСА-Австралија

ПоредокУреди

[2]

 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Кејлеб Јуан Орика-Скот1ч 03' 41
2.   Сем Бенет Бора-Хансгрое+ 0
3.   Петер Саган Бора-Хансгрое+ 0
4.   Николо Бонифацио Бахреин-Мерида+ 0
5.   Едвард Тенс Трек-Сегафредо+ 0
6.   Марк Реншо Дименжн Дата+ 0
7.   Шон де Би Лото-Судал+ 0
8.   Баптист Планкерт Катјуша-Алпесин+ 0
9.   Патрик Бевин ЕФ Едукејшн-Нипо+ 0
10.   Јаша Зитерлин Мовистар+ 0
11.   Карлос Барберо Мовистар+ 0
12.   Роберт Вагнер Лото НЛ-Џамбо+ 0
13.   Матео Монтагути АГ2Р Ла Мондијал+ 0
14.   Никијас Арнт Санвеб+ 0
15.   Роџер Клуге Орика-Скот+ 0
16.   Дани ван Попел Тим Скај+ 0
17.   Мајлс Скотсон БМЦ Рејсинг Тим+ 0
18.   Марко Кумп ОАЕ Абу Даби+ 0
19.   Чун Кај Фенг Бахреин-Мерида+ 0
20.   Мартин Велитс Квик-Степ Флорс+ 0
21.   Свен Ерик Бистрем Катјуша-Алпесин+ 0
22.   Том ван Асбрук ЕФ Едукејшн-Нипо+ 0
23.   Жилиен Берар АГ2Р Ла Мондијал+ 0
24.   Михаел Валгрен Астана+ 0
25.   Лауренс де Вресе Астана+ 8
Извори: Cycling Quotient Cycling Archives


НаводиУреди

Надворешни врскиУреди