Пиплс Чојс Класик 2017

издание 2017 на велосипедската трка Пиплс Чојс Класик

Пиплс Чојс Класик 2017 — 12. издание на велосипедската еднодневна трка Пиплс Чојс Класик, која се одржала на 15 јануари. Се возела како критериум на два дена пред отпочнувањето на Тур Даун Андер.

Пиплс Чојс Класик 2017
Детали за трката
Издание12. Пиплс Чојс Класик
Датум15 јануари 2017
Растојание50,6 км
ДржаваAUS Австралија
ПоаѓалиштеАделаида
ОдредиштеАделаида
Екипи19
Возачи на почеток131
Возачи на крај128
Просечна брзина47,673 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникAUS Кејлеб Јуан[1] (Орика-Скот)
ВторопласиранIRL Сем Бенет (Бора-Хансгрое)
ТретопласиранSVK Петер Саган (Бора-Хансгрое)
20162018▶
Документација

Бранител на титулата бил Кејлеб Јуан (Орика-БајкЕксчејнџ), кој успеал да ја одбрани титулата.

Рута уреди

Патеката била составена од 22 круга, секој во должина од 2,3 километри во градот Аделаида.

Екипи уреди

Екипи од Светската турнеја на UCI (18)Национална екипа
  •   УниСА-Австралија

Поредок уреди

[2]

 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Кејлеб Јуан Орика-Скот1ч 03' 41
2.   Сем Бенет Бора-Хансгрое+ 0
3.   Петер Саган Бора-Хансгрое+ 0
4.   Николо Бонифацио Бахреин-Мерида+ 0
5.   Едвард Тенс Трек-Сегафредо+ 0
6.   Марк Реншо Дименжн Дата+ 0
7.   Шон де Би Лото-Судал+ 0
8.   Баптист Планкерт Катјуша-Алпесин+ 0
9.   Патрик Бевин ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 0
10.   Јаша Зитерлин Мовистар+ 0
11.   Карлос Барберо Мовистар+ 0
12.   Роберт Вагнер Лото НЛ-Џамбо+ 0
13.   Матео Монтагути АГ2Р Ла Мондијал+ 0
14.   Никијас Арнт Тим ДСМ+ 0
15.   Роџер Клуге Орика-Скот+ 0
16.   Дани ван Попел Тим Скај+ 0
17.   Мајлс Скотсон БМЦ Рејсинг Тим+ 0
18.   Марко Кумп ОАЕ Абу Даби+ 0
19.   Чун Кај Фенг Бахреин-Мерида+ 0
20.   Мартин Велитс Квик-Степ Флорс+ 0
21.   Свен Ерик Бистрем Катјуша-Алпесин+ 0
22.   Том Ван Асбрук ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 0
23.   Жилиен Берар АГ2Р Ла Мондијал+ 0
24.   Михаел Валгрен Астана+ 0
25.   Лауренс де Вресе Астана+ 8
Извори: Cycling Quotient Cycling Archives


Наводи уреди

Надворешни врски уреди