Пиплс Чојс Класик

австралиска еднодневна трка

Пиплс Чојс Класик (позната и како Даун Андер Класик) — годишна професионална велосипедска еднодневна трка, која се вози околу паркот Римил во Аделаида, Јужна Австралија, Австралија.

Пиплс Чојс Класик
Изданието на трката во 2017 година
За трката
Датумјануари
РегионАделаида, Јужна Австралија, Австралија
Англиско имеPeople's Choice Classic
Месно имеCancer Council Helpline Classic
ПрекарДаун Андер Класик
ДисциплинаДрумски велосипедизам
Видкритериум
ОрганизаторAmaury Sport Organisation
Директор на тркатаМајкл Тартар
Историја
Прво издание2006 (2006)
Изданија13 (2018)
Прв победник Роби Мекјуан (АВС)
Најмногу победи Андре Грајпел (ГЕР) (3 победи)
Неодамнешен победник Петер Саган (СВК)

Претставува критериум, кој се вози неколку дена пред Тур Даун Андер.

ПобеднициУреди

ГодинаПобедникВторопласиранТретопласиран
Даун Андер Класик
2006    Роби Мекјуан    Даниеле Коли    Симоне Кадамуро  
2007    Марк Реншо    Хилтон Кларк    Сајмон Кларк  
2008    Андре Грајпел    Марк Реншо    Роби Мекјуан  
2009    Роби Мекјуан    Вим Струтинга    Греам Браун  
2010    Грег Хендерсон    Кристофер Сатон    Андре Грајпел  
2011    Метју Гос    Марк Реншо    Роби Мекјуан  
2012    Андре Грајпел    Едвалд Боасон Хаген    Хајнрих Хауслер  
Пиплс Чојс Класик
2013    Андре Грајпел    Метју Гос    Грег Хендерсон  
2014    Марсел Кител    Андре Грајпел    Кејлеб Јуан  
2015    Марсел Кител    Хуан Хосе Лобато    Ваутер Виперт  
2016    Кејлеб Јуан[1]    Џакомо Ницоло    Адам Блајт  
2017    Кејлеб Јуан[2]    Сем Бенет    Петер Саган  
2018    Петер Саган    Андре Грајпел    Кејлеб Јуан  
2019    Кејлеб Јуан    Петер Саган    Александер Едмондсон  
2020    Кејлеб Јуан    Елија Вивијани    Симоне Консони  

Надворешни врскиУреди

  1. (fr) People's Choice Classic. Le champion d'Australie des critériums Caleb Ewan remet le sprint australien sur les rails en s'imposant devant tout le peloton à Adélaïde., velo101.com, 17 јануари 2016.
  2. (fr) Caleb Ewan devant Sam Bennett et Peter Sagan sur la People's Choice Classic, lequipe.fr, 15 јануари 2017.