Стара Куќа (Броштица)

археолошко наоѓалиште во Македонија
Стара Куќа

Карта

Местоположба 41°29′30″N 20°35′4″E / 41.49167° СГШ; 20.58444° ИГД / 41.49167; 20.58444
Основни податоци
Место Броштица
Општина Центар Жупа
Тип

 населба


Период среден век
Портал „Археологија“

Стара Куќаархеолошко наоѓалиште во дебарското село Броштица. Претставува населба од средниот век. Се наоѓа во селските утрини што се наоѓаат на околу 1 км крај патот што води за Дебар, од неговата десна страна, каде на површината се среќаваат грамади од градежен материјал (кршен камен, тули, ќерамиди).[1]

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069