Праленик

село во Општина Центар Жупа

Праленик — село во Општина Центар Жупа, во околината на градот Дебар.

Праленик
Праленик is located in Македонија
Праленик
Местоположба на Праленик во Македонија
Координати 41°27′28″N 20°32′54″E / 41.45778° СГШ; 20.54833° ИГД / 41.45778; 20.54833Координати: 41°27′28″N 20°32′54″E / 41.45778° СГШ; 20.54833° ИГД / 41.45778; 20.54833
Општина Coat of arms of Centar Župa Municipality.svg Центар Жупа
Население 177 жит.
(поп. 2002)
Шифра на КО 08032
Надм. вис. 686 м
Праленик на општинската карта
Праленик во Општина Центар Жупа.svg

Атарот на Праленик во рамките на општината
Commons-logo.svg Праленик на Ризницата

Географија и местоположбаУреди

Селото се наоѓа во областа Жупа во Западна Македонија. Селото е на планината Стогово, на брегот на Дебарско Езеро. Праленик е оддалечено 22 километри јужно од градот Дебар.

ИсторијаУреди

Според податоците од 1873 година, селото имало 30 домаќинства со 24 жители христијани (Македонци) и 52 муслимани (Турци).[1] Според податоците на Васил К’нчов од 1900 година, селото имало 20 жители христијани (Македонци) и 250 муслимани (Турци).[2]

ДемографијаУреди

Според последниот попис на населението на Македонија од 2002 година, селото има 177 жители. Следува табела на националната структура на населението[3]

Националност Вкупно
Турци 176
останати 1

До почетокот на XX век, во селото имало и помал број македонско христијанско население, но по нивното иселување до денес, во Праленик целосното население го сочинуваат Турци.

На табелата е прикажан бројот на жители низ сите пописни години:[4]

Година 1900 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002
Население 270 116 134 93 104 136 149 146 738

РодовиУреди

Праленик е турско село.

Според истражувањата од 1954 година, родови во селото се:

  • Доселеници: Ќоселер (4 к.), Исмаилар (3 к.), Емролар (5 к.), Сезаирлар (2 к.), Асанлар (3 к.), Рамколар (3 к.), Бизадлар (2 к.), Адилер (2 к.), Јашарлар (2 к.), Мамутлар (3 к.) и Качорлар (2 к.) сите се доселени од селото Коџаџик во XIX век.[5]

Самоуправа и политикаУреди

Изборно местоУреди

Во селото постои изборното место бр. 567 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на основното училиште. Во ова изборно место е опфатено и селото Осолница.[6]

На претседателските избори во 2019 година, на ова изборно место биле запишани вкупно 165 гласачи.[7]

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. „Македония и Одринско. Статистика на населението от 1873 г.“ Македонски научен институт, София, 1995, стр.176-177.
  2. Кънчов, В. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, с.261
  3. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
  4. Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година). База на податоци МАКСтат. Државен завод за статистика.
  5. Русиќ, Бранислав (1957). Жупа Дебарска. Скопје: Филозофски факултет.
  6. „Описи на ИМ“. Посетено на 3 ноември 2019.
  7. „Претседателски избори 2019“. Посетено на 3 ноември 2019.

Надворешни врскиУреди