Св. Петка (Голем Папрадник)

археолошко наоѓалиште во Македонија

Св. Петкаархеолошко наоѓалиште во дебарското село Голем Папрадник. Претставува средновековна црква. Се наоѓа на околу 300 м од левата страна на патот за Дебар, каде се гледа грамада од градежен материјал (камен, тули и покривни ќерамиди), а се забележуваат и темели од мала еднокорабна црква.[1]

Св. Петка is located in Македонија
Св. Петка
Местоположба на Св. Петка во Македонија
Местоположба 41°28′36″N 20°32′39″E / 41.47667° СГШ; 20.54417° ИГД / 41.47667; 20.54417Координати: 41°28′36″N 20°32′39″E / 41.47667° СГШ; 20.54417° ИГД / 41.47667; 20.54417
Основни податоци
Место Голем Папрадник
Општина Центар Жупа
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква


Период среден век
Портал „Археологија“

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069