Вапавска Краста (Голем Папрадник)

Вапавска Краста
археолошко наоѓалиште
Вапавска Краста is located in Археолошки локалитет во Македонија
Вапавска Краста
Вапавска Краста
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°28′36″N 20°32′39″E / 41.47667° СГШ; 20.54417° ИГД / 41.47667; 20.54417Координати: 41°28′36″N 20°32′39″E / 41.47667° СГШ; 20.54417° ИГД / 41.47667; 20.54417
Основни податоци
Име Вапавска Краста
Место Голем Папрадник
Општина Центар Жупа
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Вапавска Краста е археолошки локалитет во дебарското село Голем Папрадник. Локалитетот претставува населба од доцноантичко време. Се наоѓа на височинка што доминира над платото на Жупа, каде се гледаат остатоци од фортификација која го штитела патот што водел за Коџаџиско Кале. Во 1980 година, при изградбата на патот Жупа-Коџаџик, во подножјето на Вапавска Краста бил откриен дел од мозаичен под со геометриски мотиви, изведен во опус тессалатум.[1]

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069