Долно Поличе (Брештани)

археолошко наоѓалиште во Македонија
Долно Поличе

Карта

Местоположба 41°27′15″N 20°35′9″E / 41.45417° СГШ; 20.58583° ИГД / 41.45417; 20.58583
Основни податоци
Место Брештани
Општина Центар Жупа
Тип

 населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Долно Поличеархеолошко наоѓалиште во дебарското село Брештани. Претставува населба од доцноантичко време. Лежи на десниот брег на Брештанска Река, оддалечена околу 1 км источно од селото. При обработувањето на нивите мештаните наидувале на темели од објекти. По површината има фрагменти од керамички садови, питоси, имбрекси, тегули и многу градежен материјал.[1]

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069