Долгаш

село во Општина Центар Жупа

Долгаш — село во Општина Центар Жупа, во околината на градот Дебар.

Долгаш
Долгаш 02.jpg

Поглед на селото Долгаш

Долгаш is located in Македонија
Долгаш
Местоположба на Долгаш во Македонија
Долгаш на интерактивна карта

Координати 41°25′23″N 20°35′15″E / 41.42306° СГШ; 20.58750° ИГД / 41.42306; 20.58750Координати: 41°25′23″N 20°35′15″E / 41.42306° СГШ; 20.58750° ИГД / 41.42306; 20.58750
Општина Coat of arms of Centar Župa Municipality.svg Центар Жупа
Население 123 жит.
(поп. 2002)
Шифра на КО 08015
Надм. вис. 928 м
Долгаш на општинската карта
Долгаш во Општина Центар Жупа.svg

Атарот на Долгаш во рамките на општината
Commons-logo.svg Долгаш на Ризницата

Географија и местоположбаУреди

Селото се наоѓа во областа Жупа во Западна Македонија. Селото лежи на западните падини на планината Стогово. Сместено е високо од левата страна над Долгашка Река.

ИсторијаУреди

Според податоците од 1873 година, селото имало 4 домаќинства со 14 жители христијани (Македонци) и 7 муслимани (Турци).[1] Според податоците на Васил К’нчов од 1900 година, селото имало 30 жители христијани (Македонци) и 110 муслимани (Турци).[2]

ДемографијаУреди

Според последниот попис на населението на Македонија од 2002 година, селото имало 123 жители, сите се изјасниле како Турци[3]

РодовиУреди

Долгаш е турско село.

Според истражувањата од 1954 година, родови во селото се:

  • Доселеници: Караманлар (6 к.), Караисмаилар (5 к.), Караосманлар (5 к.), Елезлер (7 к.), Абдустаилар (6 к.), Османлар (7 к.), Латифлер (2 к.), Есатлар (4 к.) и Шавник (2 к.) сите се доселени од селото Елевци, а за сите родови освен последниот уште подалечно потекло имаат од селото Коџаџик.[4]

ГалеријаУреди

Самоуправа и политикаУреди

Избирачко местоУреди

Во селото постои избирачкото место бр. 571 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на основното училиште.[5]

На претседателските избори во 2019 година, на ова избирачко место биле запишани вкупно 98 гласачи.[6]

Редовни настаниУреди

ЛичностиУреди

Култура и спортУреди

== Иселеништво ==-->

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. „Македония и Одринско. Статистика на населението от 1873 г.“ Македонски научен институт, София, 1995, стр.176-177.
  2. Кънчов, В. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, с.261
  3. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
  4. Русиќ, Бранислав (1957). Жупа Дебарска. Скопје: Филозофски факултет.
  5. „Описи на ИМ“. Посетено на 3 ноември 2019.
  6. „Претседателски избори 2019“. Посетено на 3 ноември 2019.

Надворешни врскиУреди