Варварица (Бајрамовци)

археолошко наоѓалиште во Македонија
Варварица

Карта

Местоположба 41°28′53″N 20°34′15″E / 41.48139° СГШ; 20.57083° ИГД / 41.48139; 20.57083
Основни податоци
Место Бајрамовци
Општина Центар Жупа
Тип

 црква


Период среден век
Портал „Археологија“

Варварицаархеолошко наоѓалиште во дебарското село Бајрамовци. Претставува средновековна црква. Се наоѓа на околу 1,5 км југозападно од селото, десно од патот за границата со Албанија. На Клобушки пат, според традицијата, се наоѓал сакрален објект. Денес на ова место се гледаат грамади од градежен камен и варов малтер.[1]

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069