Поличе (Брештани)

археолошко наоѓалиште во Македонија
Поличе

Карта

Местоположба 41°27′15″N 20°35′9″E / 41.45417° СГШ; 20.58583° ИГД / 41.45417; 20.58583
Основни податоци
Место Брештани
Општина Центар Жупа
Тип

 црква  некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Поличе или Тумкаархеолошко наоѓалиште во дебарското село Брештани. Претставува црква и некропола од средниот век. Се наоѓа на 1,5 км југозападно од селото, каде на десниот брег на Брештанска Река се наоѓа грамада од кршен камен, а околу неа гробови со конструкции од камени плочи.[1]

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069