Машатлак (Брештани)

археолошко наоѓалиште во Македонија
Машатлак

Карта

Местоположба 41°27′15″N 20°35′9″E / 41.45417° СГШ; 20.58583° ИГД / 41.45417; 20.58583
Основни податоци
Место Брештани
Општина Центар Жупа
Тип

 некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Машатлакархеолошко наоѓалиште во дебарското село Брештани. Претставува средновековна некропола. Се наоѓа во центарот на селото, каде се гледаат остатоци од гробови со конструкции од камени плочи, поставени во правец исток-запад.[1]

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069