Вапчица (Голем Папрадник)


Вапчица
археолошко наоѓалиште
Вапчица is located in Археолошки локалитет во Македонија
Вапчица
Вапчица
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°28′36″N 20°32′39″E / 41.47667° СГШ; 20.54417° ИГД / 41.47667; 20.54417Координати: 41°28′36″N 20°32′39″E / 41.47667° СГШ; 20.54417° ИГД / 41.47667; 20.54417
Основни податоци
Име Вапчица
Место Голем Папрадник
Општина Центар Жупа
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Вапчица е археолошки локалитет во дебарското село Голем Папрадник. Локалитетот претставува средновековна некропола. Се наоѓа на околу 3 km југозападно од селото, веднаш до брегот на хидроакумулацијата Шпиље, каде се гледаат монолитни плочи од гробни конструкции со ориентација исток-запад. Локалитетот повремено се поплавува од езерските води.[1]

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069