Отвори го главното мени

Географиja и местоположбаУреди

ИсториjaУреди

ЕкономијаУреди

ДемографијаУреди

Според последниот попис на населението на Македонија од 2002 година, селото има 1.142 жители. Следува табела на националната структура на населението:[1]

Националност Вкупно
Македонци 317
Турци 8
Роми 12
Албанци 543
Власи 0
Срби 256
Бошњаци 2
Други 4

Поголемиот дел од попишаните Албанци се всушност Роми, познати во скопските села под името „Маљуци“, кои го прифаќаат албанскиот јазик и национална свест.

РодовиУреди

Огњанци е мешано село, според истражувањата од 1951 година, родови во селото се:

Општествени институцииУреди

 
Црквата „Св. Илија“ во Огњанци

Администрација и политикаУреди

Културни и природни знаменитостиУреди

Редовни настаниУреди

ЛичностиУреди

Култура и спортУреди

ИселеништвоУреди

Надворешни врскиУреди

  1. http://www.stat.gov.mk/publikacii/knigaX.pdf Попис во Македонија 2002. - Книга 10.
  2. Трифуноски, Јован (1964). Сеоска насеља Скопске котлине. Скопје.