Крушевац е град којшто се наоѓа во јужниот дел на Србија. Овој град денес има над 73.000 жители на територијата на градот и околу 131.000 жители на територијата на општината. Општината Крушевац има 101 населби. Крушевац зафаќа површина од 845 км2 и е центар на Расинскиот округ.

Kruševac
Крушевац
Град
Плоштад „Косовски херои“
Плоштад „Косовски херои“
Знаме на KruševacГрб на Kruševac
Локација во Србија
Локација во Србија
Координати: 43°35′N 21°19′E / 43.583° СГШ; 21.317° ИГД / 43.583; 21.317
Држава Србија
ОкругРасински
Населени места101
Управа
 • ГрадоначалникБратислав Гашиќ
Површина
 • Општина854 км2 (330 ми2)
Население (2011)
 • Град58.745
 • Општина128.752
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Поштенски број37000
Повикувачки број+381 37
Таблици
Мреж. местоkrusevac.rs