Трета фудбалска лига на Македонија 2008/2009

Третата фудбалска лига на Македонија 2008/2009 - 17. издание на Третата фудбалска лига на Македонија. Сезоната започнала во август 2008, а завршила во јуни 2009.

Трета македонска фудбалска лига
Сезона2008/09
ПрвациЛепенец (Север - Група А)
Илинден (Север - Група Б)
11 Октомври (Југ)
Осогово (Исток)
Влазрими (Запад)
Влазними (Југозапад)
2007/08
Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Напредување или испаѓање
1 11 Октомври (C, P) 22 19 1 2 75 23 +52 58 Пласман во баражот за унапредување
2 Превалец 22 16 6 0 59 9 +50 54
3 Бабуна 22 13 4 5 64 27 +37 43
4 Партизан 32 12 1 19 41 40 +1 37
5 Тиквеш 22 11 3 8 46 33 +13 36
6 Дојранско Езеро 22 11 0 11 41 39 +2 33
7 Големо Коњари (R) 22 8 5 9 27 35 −8 29 Отпаѓање во Општинската фудбалска лига
8 Младост (К) (R) 22 7 3 12 28 45 −17 24
9 Борец (R) 22 7 1 14 26 50 −24 22
10 Победа (В) (R) 22 5 2 15 21 49 −28 17
11 Илинден (R) 22 4 3 15 22 55 −33 15
12 Велес Табак (R) 22 3 3 16 33 71 −38 12
Source: Macedonianfootball.com
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Бодови од меѓусебните двобои; 3) Гол разлика од меѓусебните двобои; 4) Гол во гости од меѓусебните двобои.
(C) Првак; (P) Унапреден; (R) Отпаднат


Запад

уреди
Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Напредување или испаѓање
1 Влазрими (C, P) 26 21 1 4 70 27 +43 64 Пласман во баражот за унапредување
2 Гостивар 25 17 1 7 64 34 +30 52
3 Камјани 26 16 3 7 68 44 +24 51
4 Љуботен 26 13 6 7 61 39 +22 45
5 Ринија (Г) 26 14 2 10 53 39 +14 44
6 Зајази 26 13 1 12 52 38 +14 40
7 Пирок 26 12 3 11 50 49 +1 39
8 Градец 26 12 2 12 69 57 +12 38
9 Вардари 25 12 1 12 41 50 −9 37
10 Лирија (R) 26 10 4 12 46 58 −12 34 Отпаѓање во Општинската фудбалска лига
11 Арсими[lower-alpha 1] (R) 25 7 3 15 37 56 −19 24
12 Фљамуртари (R) 26 6 3 17 38 56 −18 21
13 Вардар (R) 26 4 5 17 25 73 −48 17
14 Руфеја (R) 25 5 1 19 39 84 −45 16
Source: Macedonianfootball.com
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Бодови од меѓусебните двобои; 3) Гол разлика од меѓусебните двобои; 4) Гол во гости од меѓусебните двобои.
(C) Првак; (P) Унапреден; (R) Отпаднат
Notes:
  1. Арсими до дванаесеттото коло го досел името Палчиште.


Бараж за унапредување

уреди
17 јуни 2009
16:30 СЕЛВ
Кожуф 2 – 3 11 Октомври Арена Филип II, Скопје
Извештај

17 јуни 2009
16:30 СЕЛВ
Влазними 2 – 1 Лепенец Стадион Гоце Делчев, Прилеп
Извештај

17 јуни 2009
16:30 СЕЛВ
Осогово 0 – 1 Влазрими Стадион Младост, Струмица
Извештај

Поврзано

уреди

Надворешни врски

уреди