Втора влада на Зоран Заев

32. влада на Македонија — орган на извршната власт во Македонија избран по предвремените парламентарни избори од 15 јули 2020. Водачот на СДСМ Зоран Заев добил мандат за состав на владата од претседателот Стево Пендаровски како предводник на најголемата партија во македонското собрание.[1] Собранието на Македонија на 30 август 2020 со 62 гласа „за“, 51 „против“ и без воздржани го изгласало владата на Заев.[2]

Втора влада на Зоран Заев
Заев II

32. влада на Македонија
2020-2022
Зоран Заев на јавна дебата за реформите во образованието одржана на 5 февруари 2021
Заев во 2021
Конституирана31 август 2020
Организација
ПретседателСтево Пендаровски
ПремиерЗоран Заев
Заменици на
премиерот
Артан Груби
Љупчо Николовски
Фатмир Битиќи
Никола Димитров
Вкупно ченови20
Статус во собраниеКоалициска влада
Историја
Избори2020
Претходен кабинетСпасовски
Следен кабинетКовачевски

Состав на владата уреди

      СДСМ       ДУИ       НЗ (номиниран од СДСМ)       БЕСА

Ресор Министер Стапил на
должност
Партија
Кабинет на премиерот
Премиер Зоран Заев 31 август 2020 СДСМ
Заменици на премиерот
Политички ситем и
односи меѓу заедниците
Артан Груби 31 август 2020 ДУИ
Министер без ресор
заменик премиер за борба против коирупцијата
Љупчо Николовски 31 август 2020 СДСМ
Министер без ресор
заменик премиер за економски прашања
Фатмир Битиќи 31 август 2020 СДСМ
Министер без ресор
заменик премиер за европски прашања
Никола Димитров 31 август 2020 нез.
Министри
Надворешни работи Бујар Османи 31 август 2020 ДУИ
Одбрана Радмила Шекеринска 31 август 2020 СДСМ
Внатрешни работи Оливер Спасовски 31 август 2020 СДСМ
Правда Бојан Маричиќ 31 август 2020 СДСМ
Финансии Фстмир Бесими 31 август 2020 ДУИ
Економија Крешник Бектеши 31 август 2020 ДУИ
Земјоделство, шумарство и водостопанство Арјанит Хоџа 31 август 2020 Беса
Здравство Венко Филипче 31 август 2020 СДСМ
Образование и наука Мила Царовска 31 август 2020 СДСМ
Труд и социјална политика Јагода Шахпаска 31 август 2020 СДСМ
Локална самоуправа Горан Милевски 31 август 2020 СДСМ
Култура Ирена Стефоска 31 август 2020 СДСМ
Транспорт и врски Благој Бочварски 31 август 2020 СДСМ
Животна средина и просторно планирање Насер Нуредини 31 август 2020 ДУИ
Информатичко општество и администрација Јетон Шаќири 31 август 2020 ДУИ

Извор: Состав на владата на Македонија

Наводи уреди

  1. „Заев го доби мандатот, најави влада за 20 дена“. DW Македонија. Скопје. 13 август 2020. Посетено на 9 февруари 2021.
  2. Делевска, С. К. (30 август 2020). „Собранието ја изгласа владата на Заев“. Сакам Да Кажам. Скопје. Посетено на 9 февруари 2021.

Надворешни врски уреди

Мрежно место на владата на Македонија