Влада на Димитар Ковачевски

33. влада на Македонија — орган на извршната власт во Македонија, избран по оставката на втората влада на Зоран Заев. Мнозинството пратеници на Собранието ја избрале владата на Димитар Ковачевски на 16 јануари 2022 година со 62 гласа „за“.[1]

Влада на Димитар Ковачевски
Ковачевски

33. влада на Македонија
2022–2024
Димитар Ковачевски потпишува договор на конференција на Отворен Балкан во Тирана, Албанија
Димитар Ковачевски во 2021
Конституирана16 јануари 2022
Распуштена28 јануари 2024
Организација
ПретседателСтево Пендаровски
ПремиерДимитар Ковачевски
Заменици на
премиерот
Артан Груби
Славица Грковска
Бојан Маричиќ
Фатмир Битиќи
Поранешни министри6 отповикан/и
Вкупно членови20
ПартииСДСМ  • ДУИ  • ЛДП
Алијанса
Поранешни партииАлтернатива  • ДС
Статус во собрание
67 / 120 (56%)
ОпозицијаВМРО-ДПМНЕ
Лидер на опозицијаХристијан Мицкоски
Историја
Избори2020
Собраниски составДесетто собрание
Претходен кабинетЗаев II
Следен кабинетЏафери

Историја

уреди

Прва реконструкција

уреди

Втора реконструкција

уреди

Состав на владата

уреди

      СДСМ       ДУИ       АА       ЛДП       НЗ (номиниран од СДСМ)       Алтернатива

Ресор Министер На позиција Партија
Кабинет на премиерот
Премиер   Димитар Ковачевски 16.1.2022 28.1.2024  
Заменици на премиерот
Политички систем и
односи меѓу заедниците

прв заменик премиер
  Артан Груби 16.1.2022 28.1.2024  
Министер без ресор
заменик премиер за политики
за добро владеење
  Славица Грковска 16.1.2022 28.1.2024  
Министер без ресор
заменик премиер за економски прашања
  Фатмир Битиќи 16.1.2022 28.1.2024  
Министер без ресор
заменик премиер за европски прашања
  Бојан Маричиќ 16.1.2022 28.1.2024  
Министри
Внатрешни работи   Оливер Спасовски 16.1.2022 28.1.2024  
Економија   Крешник Бектеши 16.1.2022 28.1.2024  
Локална самоуправа   Горан Милевски 16.1.2022 31.10.2022  
  Ристо Пенов 31.10.2022 28.1.2024  
Надворешни работи   Бујар Османи 16.1.2022 28.1.2024  
Финансии   Фатмир Бесими 16.1.2022 28.1.2024  
Транспорт и врски   Благој Бочварски 16.1.2022 28.1.2024  
Земјоделство, шумарство
и водостопанство
  Љупчо Николовски 16.1.2022 28.1.2024  
Одбрана   Славјанка Петровска 16.1.2022 28.1.2024  
Образование и наука   Јетон Шаќири 16.1.2022 28.1.2024  
Труд и социјална политика   Јована Тренчевска 16.1.2022 28.1.2024  
Култура   Бисера Костадиновска-
Стојчевска
16.1.2022 28.1.2024  
Животна средина
и просторно планирање
  Насер Нуредини 16.1.2022 28.2.2023  
  Каја Шукова 28.2.2023 28.1.2024  
Информатичко општество
и администрација
  Адмирим Алити 16.1.2022 28.2.2023  
  Азир Алиу 28.2.2023 28.1.2024  
Здравство   Беким Сали 16.1.2022 28.2.2023  
  Фатмир Меџити 28.2.2023 28.1.2024  
Правда   Никола Тупанчески 16.1.2022 28.2.2023 независен
  Кренар Лога 28.2.2023 28.1.2024  
Министер без ресор
задолжен за дијаспора
  Џемаил Чупи 16.1.2022 28.2.2023  

Наводи

уреди
  1. „Со само 62 гласа „за" избрана владата на премиерот Ковачевски“. 360 степени. 17 јануари 2022. Посетено на 17 јануари 2022.

Надворешни врски

уреди

Мрежно место на владата на Македонија