Христијан Мицкоски

македонски политичар

Христијан Мицкоски (р. 29 септември 1977 во Скопје) — македонски политичар, универзитетски професор и претседател на ВМРО-ДПМНЕ. Во 2016 станал директор на АД „Електрани на Македонија“, а во периодот 2015–2017 бил советник за енергетика на премиерите Никола Груевски и Емил Димитриев.[1] Избран е за водач на ВМРО-ДПМНЕ на шеснаесеттиот конгрес на партијата во Валандово.[2]

Христијан Мицкоски
Hristijan Mickoski EPP Western Balkans Summit, 16 May 2018, Sofia, Bulgaria.jpg
Претседател на ВМРО-ДПМНЕ
На должноста
Стапил
23 декември 2017
Претходник Никола Груевски
Лични податоци
Роден(а) 29 септември 1977 (1977-09-29) (43 г.)
Скопје, СР Македонија СР Македонија, СФРЈ СФР Југославија
Националност Македонец
Партија ВМРО-ДПМНЕ
Деца 2
Установа „Св. Кирил и Методиј“
Професија машински инженер
Вероисповед православен христијанин

ОбразованиеУреди

Студирал на Машинскиот факултет во Скопје во периодот од 1996 до 2001 година. Со звањето магистер по технички науки се стенува во 2003 година при завршување на постдипломските сртудии на Машинскиот факултет во Скопје со магистерската тема „Оптимизациона синтеза на лостови механизми“.[3][4] Според податоците од Националната и универзитетска библиотека во Скопје, тој во 2009 година под менторство на проф. д-р Даме Коруноски на Универзитетот Св. Кирил и Методиј во Скопје ја одбранува докторската дисертација со наслов „Управување на манипулациони роботи со примена на fuzzy логика.“[3][4][5] Во овој извор наведени се и членови во комисијата за одбрана: Даме Коруноски, Кочо Анѓушев, Емилија Ветаџокоска, Владимир Дуковски и Атанаско Тунески[5] Во други извори се вели дека докторирал на други универзитети (во Германија или Италија).[6]

Полето на научен интерес на Мицковски опфаќа: Лостови механизми, Проектирање и оптимизација на лостови механизми, Отимизација на лостови механизми, Кинематичка и кинетостатска анализа на лостови механизми, Синтеза на лостови механизми, Динамика на механизмите и машините, Развивање на софтверски пакети за синтеза и оптимизација на механизмите, Проектирање и симулации на мехатрони системи.[3]

Професионално искуствоУреди

Во периодот од 2001 до 2002 работи како главен и одговорен проектант и изведувач на теротехнички инсталации, Фонко клима, Скопје.[3][4] Од 2002 до 2004 година работи како помлад асистент на Машинскиот факултет.[3] Од 2004 до 2009 година работи како асистент на истиот факултет.[4] Во периодот од 2009 до 2014 работи како доцент. Во 2014 на истиот факултет избран е за вонреден професор.[4]

Во 2016 година поставен е за претседател на управениот одбор и Генерален Директор на АД ЕЛЕМ.[4] На 6 август 2017 година разрешен е од оваа позиција од страна на новата влада предводена од СДСМ.[7]

Во јуни 2017 година, веднаш по изборот на новата влада на СДСМ Мицкоски се повлекува од позицијата „надворешен соработник за енергетика“ на која е назначен од претходната влада.[8] Во истиот период тој се повлекол и од други комисии во кои функциите ги извршувл бесплатно. Како причина за оставките Мицковски ги навел различните политички, економски и енергетски концепти со оние што ги има новата влада.[8]

Политички ангажманиУреди

На изборите во 2008, 2014 и 2016 е дел од Републички изборен штаб на ВМРО-ДПМНЕ за изборната единица четири (ИЕ4).[4]

Од 2010 до 2012 Ко-претседател на комисијата за енергетика.[4]

Член е на Републичкиот изборен штаб на изборите во 2011 година.[4]

Во периодот 2015–2017 бил советник за енергетика на премиерите Никола Груевски и Емил Димитриев.[1]

Од април 2017 година претседател е на кадровата комисија на ВМРО-ДПМНЕ.[4]

Од јуни 2017 до декември истата година ја извршува функцијата генерален секретар на партијата.[1]

Непосредно пред локалните избори (на 5 декември 2017) се повлекува од советничката список на ВМРО-ДПМНЕ за кандидат на советник во Советот на Град Скопје.[9]

Претседател на ВМРО-ДПМНЕУреди

На 16-тиот вонреден конфрес на партијата, кој се одржал во Валандово, за Мицкоски гласале 376 делегати (од вкупно 438). По изборот Мицкоски ја дава следната изјава:

„Македонија мора да оди напред, да стане земја членка на ЕУ и НАТО, но потребна е реална волја, структурни и реални реформи, преку професионални кадри кои ќе го подобрат живеењето на граѓаните. Корупцијата, политичките притисоци, политичката одмазда…мора да стане минато. Македонија мора да има брз и ефикасен правосуден систем, а не уценет и зависен каков што е сега. Оние кои ја делат правдата мора да бидат независни и непристрасни. Мора да растат платите на граѓаните, клучот е во развојот на економијата.“[10]

КонтроверзииУреди

Според новинската агенција Макфакс, како студент Христијан Мицковски бил кандидат на Либерално-демократската партија за преа претседател на ССУКМ и жесток противник на тогаш владејачката ВМРО-ДПМНЕ.[9] Ова информација била изнесена од дел од незадоволните членови на партијата кога во јули 2017 година бил избран за генерален секретар на партијата. Дел од членовите на ВМРО-ДПМНЕ обвиниле дека тој не бил член на партијата до 2010 година.[9]

ПубликацииУреди

 • Мицкоски, Х. и Мицкоски, И. (2011). Статика. Интерна скрипта во електронска верзија во Power Point со ЦД. Скопје.[3]
 • Мицкоски, Х. и Мицкоски, И. (2011). Кинематика. Интерна скрипта во електронска верзија во Power Point со ЦД. Скопје.[3]
 • Мицкоски, Х. и Мицкоски, И. (2011). Динамика, осцилации и механизми. Интерна скрипта во електронска верзија во Power Point со ЦД. Скопје.[3]
 • Мицкоски, Х. и Мицкоски, И. (2011). Проектирање на мехатронички системи. Интерна скрипта во електронска верзија во Power Point со ЦД - Скопје.[3]
 • Мицкоски, Х. и Мицкоски, И. (2011). Мехатронички системи со повеќечлена структра. Интерна скрипта во електронска верзија во Power Point со ЦД. Скопје.[3]

НаводиУреди

 1. 1,0 1,1 1,2 1,3 „Кој е Христијан Мицкоски, новиот водач на ВМРО-ДПМНЕ?“. Република. Посетено на 2017-12-23.
 2. 2,0 2,1 „Нов водач на ВМРО-ДПМНЕ е Христијан Мицкоски, Груевски замина во историјата“. СДК. Посетено на 2017-12-23.
 3. 3,00 3,01 3,02 3,03 3,04 3,05 3,06 3,07 3,08 3,09 3,10 MFS-Admin (22 јуни 2009). „Христијан Мицкоски, официјална страница на Машински Факултет“. Машински Факултет, Скопје. Посетено на 13 февруари 2019.
 4. 4,00 4,01 4,02 4,03 4,04 4,05 4,06 4,07 4,08 4,09 4,10 ВМРО-ДПМНЕ. „Христијан Мицкоски - официјална страница на ВМРО-ДПМНЕ“. ВМРО-ДПМНЕ. Архивирано од изворникот на 2018-09-15. Посетено на 13 февруари 2019.
 5. 5,0 5,1 5,2 Христијан Мицкоски (22 јуни 2009). „Управување на манипулациони роботи со примена на fuzzy логика“. Машински Факултет, Скопје. Посетено на 13 февруари 2019.[мртва врска]
 6. 6,0 6,1 „Новиот генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ е Христијан Мицкоски, директор на ЕЛЕМ“. мкд.мк. 30 јули 2017. Посетено на 13 февруари 2019.
 7. 7,0 7,1 „Мицкоски разрешен, Миновски нов директор на ЕЛЕМ“. стандард.мк. 6 август 2017. Посетено на 13 февруари 2019.[мртва врска]
 8. 8,0 8,1 8,2 „Директорот на ЕЛЕМ, Мицковски се повлече од функцијата соработник на Владата“. mkd.mk. 7 јуни 2017. Посетено на 13 февруари 2019.
 9. 9,0 9,1 9,2 9,3 Габриела Димковиќ-Мишевска (5 декември 2017). „Христијан Мицкоски иден водач на ВМРО-ДПМНЕ?!“. mkd.mk. Посетено на 13 февруари 2019.
 10. 10,0 10,1 „Христијан Мицкоски е новиот претседател на ВМРО-ДПМНЕ“. NOVATV.mk. 23 декември 2017. Посетено на 13 февруари 2019.

Надворешни врскиУреди

Партиски функции
Претходник
Никола Груевски
Претседател на ВМРО-ДПМНЕ
2017–денес
Наследник
нема