Мила Царовска

политичарка

Мила Царовска (6 мај 1984 во Скопје) — поранешна министерка за труд и социјална политика во македонската влада од 2017.[1] Царовска е дипломиран социјален работник на институтот за социјална работа на Филозофскиот факултет при универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје. Во периодот 2005–2015 година, Царовска била програмски координатор на Асоцијацијата за здравствена едукација и истражување (ХЕРА), а од ноември 2015 до мај 2016 била советник во кабинетот на министерот Фросина Ременски. Царовска по дипломирањето работела во повеќе граѓански здруженија и невладини организации од сферата на трудот и социјалната заштита.[2]

Мила Царовска
Министерка за труд и социјална политика на Република Македонија
На должноста
1 јуни 2017 – 3 јануари 2020
Премиер Зоран Заев
Претходник Ибрахим Ибрахими
Наследник Рашела Мизрахи
Лични податоци
Роден(а) 6 мај 1984 (1984-05-06) (36 г.)
Скопје, СР Македонија
Партија СДСМ
Установа Св. Кирил и Методиј
Професија Социјален работник

НаводиУреди

Политички функции
Претходник
Ибрахим Ибрахими
Министер за труд и социјална политика
1 јуни 2017 - 3 јануари 2020
Наследник
Рашела Мизрахи