Љупчо Николовски

политичар

Љупчо Николовски (р. 20 август 1983 во Крива Паланка) — македонски политичар од редовите на СДСМ и министер за земјоделство во владата од 2017. Николовски дипломирал на правниот факултет „Јустинијан Први“ во 2007, а во периодот 2007–2008 работел како адвокатски приправник. Во февруари 2014 година, бил назначен за шеф на кабинет на претседателот на СДСМ Зоран Заев, а од ноември 2015 до мај 2016 бил дополнителен заменик-министер за земјоделство во техничката влада на Емил Димитриев. Во 2017 бил именуван за прв човек на министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство. Николовски говори англиски и италијански јазик.[1]

Љупчо Николовски
Министер за земјоделство
На должноста
17 јануари 2022 – 28 јануари 2024
Премиер Димитар Ковачевски
Претходник Арјанит Хоџа
На должноста
1 јуни 2017 – 26 јуни 2019
Премиер Зоран Заев
Претходник Михаил Цветков
Наследник Трајан Димковски
Вицепремиер за борба против корупцијата
На должноста
31 август 2020 – 17 јануари 2022
Премиер Зоран Заев
Претходник немало
Наследник Славица Грковска
Лични податоци
Роден(а) 20 август 1983(1983-08-20)(40 г.)
Крива Паланка, СР Македонија, СФРЈ
Партија СДСМ
Установа Св. Кирил и Методиј
Професија Правник

Наводи уреди

Надворешни врски уреди