Влада на Оливер Спасовски

14. влада на Македонија — орган на извршната власт во Македонија.

Влада на Оливер Спасовски
Flag of Macedonia.svg
14. техничка влада на Македонија
2020
Oliver Spasovski 150120 (cropped).jpg
Спасовски во 2020
Конституирана3 јануари 2020
Распуштена31 август 2020
Организација
ПретседателСтево Пендаровски
ПремиерОливер Спасовски
Вкупно ченови26
Статус во собраниеТехничка влада
Историја
Избори2016
Претходен кабинетПрва влада на Зоран Заев
Следен кабинетВтора влада на Зоран Заев

Состав на владатаУреди

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди