Владимир Ендровски

македонски глумец

Владимир Ендровски (Скопје, 18 април 1963 - Скопје, 20 август 2023) — македонски театарски, филмски и телевизиски глумец.

Владимир Ендровски
Роден 18 април 1963
Скопје, СР Македонија, СФРЈ
Починал 20 август 2023(2023-08-20) (возр. 60)
Скопје, Македонија
Националност Македонец
Народност Македонец
Занимање глумец
Сопружник Тања Кочовска (1989-1990)
Гордана Ендровска (1994-2023)

Животопис уреди

Владимир Ендровски е роден на 18 април 1963 година во Скопје. Дипломирал на Факултетот за драмски уметности во Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“, на отсекот за глумечка игра во класата на Љубиша Георгиевски во 1991 година. Вработен е во Македонскиот народен театар во 1993 година, каде работи се до неговата прерана смрт во 2023 година.[1]

Театрографија уреди

Филмографија уреди

Телевизиски серии

Награди уреди

Наводи уреди

Надворешни врски уреди