Тања Кочовска

македонска глумица

Тања Кочовска (родена во 21 јануари 1967) — македонска театарска, филмска и телевизиска глумица и пејачка.

Тања Кочовска
Родена 21 јануари 1967(1967-01-21)(57 г.)
Скопје, Македонија Македонија
Националност Македонка
Позната по улогата во:
Светлосиво
Во светот на бајките
Преспав
Занимање глумица
Сопружник Владимир Ендровски (1989-1990)
Предраг Павловски (1995—)
Татко Панче Кочовски
Мајка Невена Кочовска
Роднини Лидија Кочовска (сестра)

Филмографија уреди

Кочовска ги остварила филмските улоги:[1]

Година Филм Улога
1988 Ел камино дел сур ТВ-филм
1990 Македонски народни приказни ТВ-серија
1992 Еурека ТВ-серија
1993 Светло сиво ТВ-филм Крадачка на крстозбори
1999 Во светот на бајките ТВ-серија сезона. 1
2001 Светот има осум страни ТВ-серија
2001 Во светот на бајките ТВ-серија 2. сезона
2002 Наше маало ТВ-серија Кармен
2003 Битолски лакрдии ТВ-серија
2011 Трето па машко ТВ-серија Оле
2018 Година на мајмунот ТВ-филм Директорката
2018-2021 Преспав ТВ-серија Стојна
2022 Тин Камп ТВ-серија Мајката на Сандра
2024 Убиј ги прво децата ТВ-филм Милена

Животопис уреди

Дипломирала на Факултетот за драмски уметности во Скопје. Од 1994 година е вработена во Театар за деца и младинци-Скопје. Ќерка е на поранешните членови на групата "Мањифико" Панче и Невена Кочовски. Нејзина сестра е пејачката Лидија Кочовска.

 
Татјана Кочовска (претстава 2019) (1)

Театарски претстави уреди

 • Пуфи Паф
 • Пепелашка
 • Пинокио
 • Могли
 • Беше еднаш на дивиот запад
 • Девојчето со ќибритчињата
 • Алиса во земјата на чудата
 • Пипи Долгиот Чорап
 • Убавицата и ѕверот
 • Грдото пајче
 • Пердувите на жеравот
 • Волшебникот од Оз
 • Бескрајни соништа
 • Македонска приказна
 • Кралот Кускуле Први
 • Марко Крале
 • Итар Пејо
 • Чук,чук,Стојанче
 • Три древни приказни
 • Попот и неговиот слуга Будал
 • Ѕвезден коктел
 • Сказна за царот и овчарот
 • Папагалчето Рики
 • Телефонот
 • Сон на летната ноќ
 • Мама миа
 • Чикаго
 • Тартиф
 • Мој термин
 • Патот околу светот

Наводи уреди

 1. „Tanja Kocovska“. IMDb. Посетено на 5 февруари 2023.

Надворешни врски уреди