Срѓан Јаниќијевиќ

македонски филмски и телевизиски режисер, и глумец

Срѓан Јаниќијевиќ (1970, Скопје) — македонски филмски и телевизиски режисер и глумец.[1]

Срѓан Јаниќијевиќ
Роден 1970 (воз. 53–54 г.)
Скопје, СР Македонија, СФРЈ
Националност Македонец
Занимање режисер
глумец

Животопис

уреди

Срѓан Јаниќијевиќ е роден во 1970 година во Скопје. Дипломирал на Факултетот за драмски уметности во Скопје, отсек Драматургија, филмска и театарска режија. Активно работи на полето на театарот и филмот како автор и режисер. Од 2008 година, тој работи во Македонски народен театар – Скопје.[1]

Творештво

уреди

Театарски режии

уреди

Филмски и телевизиски режии и глумечки улоги

уреди
 • ТМ (2020), како глумец
 • Преспав (2016 - 18), како глумец
 • Тие доаѓаат од центарот на светот (2017), краткометражен филм, како глумец
 • Поган Паган (2012), краткометражен филм во омнибусот Скопје Ремикс, како режисер, продукција: Ново македонско видео
 • Па Па Париз (2004), документарна ТВ-серија, како режисер, продукција: Вретено
 • Големата вода (2004), како глумец
 • Аирлија транзиција (Капитализам за почетници во 6 лекции) (1994- 1997) ТВ серија, како режисер, копродукција помеѓу USAID, КЦ „Мала Станица“ и Македонска телевизија
 • Прекрасен свет во омнибусот Светло сиво (1993), како режисер, копродукција помеѓу Пегаз, Македонска телевизија и Факултет за драмски уметности, Скопје

Автор на драми

уреди
 • Урбан Бајрам
 • Шехерезада (црна комедија во 1001 минута)
 • Don’t you Faust me
 • Купидона (панк опера)

Превод на драми

уреди
 • Разнесени, автор: С. Кејн
 • Супермаркет, автор: Б. Србљановиќ
 • Шопинг и факинг, автор: М. Рејвенхил*сите три се поместени во „ММЕ... Антологија на нова европска драма“, издавач: Магор (2004)

Награди

уреди
 • ФКТ „Ристо Шишков“, Струмица со претставата „Шепоти од вода“, 2019
 • Фестивал „ Writing and Directing, Today Festival of Contemporary Writing“, Кан, Франција, со претставата „Шехерезада (црна комедија во 1001 минута), 2017
 • Фестивал „Гола месечина“, Скопје, 2015 со претставата „Силјан штркот шанца“
 • Фестивал „Диесе“, Дижон, Франција, со филмот „Скопје ремикс“, 2012
 • Фестивал на авторски филм, Белград, Србија, со филмот „Скопје ремикс“, 2012
 • МТФ „Војдан Чернодрински“, Прилеп, со „Купидона“ панк опера, 2006
 • Фестивал на глумецот, Фиер, Албанија, со претставата „Луѓе од соседството“, 2005
 • Стериино позорје, Нови Сад, Србија, со претставата „Павиљони“, 2003
 • Меѓународен куклен фестивал во Перуџа, Италија, со претставата „Зрното грашок и принцезата“, 1997
 • Котбус филмски фестивал, Котбус, Германија, со филмот „Свет, о сиво“, 1996
 • Меѓународен детски фестивал, Суботица, Србија со претставата „Зрното грашок и принцезата“, 1996
 • Меѓународен фестивал „Бурборак 94“, Смолен, Бугарија со претставата „Зрното грашок и принцезата“, 1994

Наводи

уреди
 1. 1,0 1,1 „СРЃАН ЈАНИЌИЈЕВИЌ“. Македонски народен театар. Посетено на 27 јуни 2022.

Надворешни врски

уреди