1929 во архитектурата

Во 1929 година во архитектурата се случиле некои значајни настани.

Години во архитектурата
Поврзани теми од периодот

НастаниУреди

ГрадбиУреди

ОтворениУреди

ЗавршениУреди

 
Интериор на Санаториумот Паимио

Награди и признанијаУреди

РодениУреди

ПочинатиУреди

НаводиУреди

  1. „Suisse-ONU: une longue histoire…“ (француски). Архивирано од изворникот на 20 јуни 2009. Посетено на 18 јуни 2009.
  2. "James Knox Taylor likely to be appointed over New Yorkers", The New York Times,17 October 1897.