Прицкерова награда

Прицкерова награда за архитектура (англиски: Pritzker Architecture Prize) — награда која се доделува секоја година од задолжбината „Хајат“ во признание за a „жив архитект чии изградени дела покажуваат спој од талент, визија и посветеност, чии дела даваат постојан и значаен придонес кон човештвото и изградената околина со својата архитектурата како уметност.“[1]

Прицкерова награда за архитектура
Medal of Pritzker Architecture Prize (front).gif
Лице на медалот
Се доделува закариера што бележи достигнувања во архитектурата
Покровителзадолжбина „Хајат
Се добива100.000 долари
Прво доделување1979
Последно доделување2020
Мреж. местоpritzkerprize.com

Наградата ја вовел претприемачот Џеј Прицкер во 1979 г. а денес за неа е одговорно семејството Прицкер.[2][3] Ова е водечката награда за архитектура во светот. Таа се доделува „без оглед на националност, расна припадност, вероисповед или идеологија.“

Дел од критериумот за доделување на наградата е иновативниот квалитет на архитектот, како и како и префинетоста на архитектонската мисла со која се остварени делата. Своја улога играат и придонесите кон интеграцијата на добрата употреба на градежна технологија.

Добитникот на наградата прима 100.000 американски долари, но уште поважна е светската слава и понатамошниот интерес од важни клиенти. Прицкеровата награда се смета и за нешто како „Нобелова награда за архитектура.“

Во Скопје, Република Македонија постојат низа архитектонски дела од Прицкеровиот лауреат Кензо Танге.

ЛауреатиУреди

Година Лауреат Националност Пример (год.) Наводи
1979 Џонсон, ФилипФилип Џонсон   САД   Стаклена куќа (1949) [4]
1980 Бараган, ЛуисЛуис Бараган   Мексико Сателитски кули (1957) [3]
1981 Стерлинг, Сер ЏејмсСер Џејмс Стерлинг   Обединето Кралство   Историска библиотека Сили (1968) [5]
1982 Рош, КевинКевин Рош   САД   Зграда на Колумбовите Витези (1969) [2][А]
1983 Пеј, И. М.И. М. Пеј   САД   Национална уметничка галерија, Источна зграда (1978) [6][Б]
1984 Мајер, РичардРичард Мајер   САД   Музеј на уметност Хај (1983) [2]
1985 Холајн, ХансХанс Холајн   Австралија   Музеј Абтајберг (1982) [2]
1986 Бем, ГотфридГотфрид Бем   Западна Германија   Библиотека на младинскиот центар Иглезија (1968) [2]
1987 Танге, КензоКензо Танге   Јапонија   катедрала Пресвета Богородица (1964) [7]
1988 Баншафт, ГордонГордон Баншафт   САД   Библиотека на ретки книги и ракописи Бејнеке (1963) [2]
1988 Нимаер, ОскарОскар Нимаер   Бразил   Катедрала на Бразилија (1958) [2]
1989 Гери, ФренкФренк Гери   Канада
  САД
  Концертна сала „Волт Дизни“ (1999–2003) [В]
1990 Роси, АлдоАлдо Роси   Италија   Музеј Бонефантен (1990) [8]
1991 Вентури, РобертРоберт Вентури   САД   Национална галерија (Лондон), Сејнзбериево крило (1991) [9]
1992 Сиза, АлвароАлваро Сиза   Португалија   Португалски павилјон на Експо'98 (1998) [10]
1993 Маки, ФумихикоФумихико Маки   Јапонија   Токиска гимнастичка сала (1991) [7]
1994 де Порцампарк, КристијанКристијан де Порцампарк   Франција   Француска амбасада, Берлин (2003) [11]
1995 Андо, ТадаоТадао Андо   Јапонија   Собирен центар Нагарагава (1995) [12]
1996 Монео, РафаелРафаел Монео   Шпанија   Палата Курзал (1999) [13]
1997 Фен, СвереСвере Фен   Норвешка   Норвешки глечерски музеј (1991) [14]
1998 Пијано, РенцоРенцо Пијано   Италија Меѓународен аеродром Кансај (1994) [15]
1999 Фостер, НорманНорман Фостер   Обединето Кралство   Милениумски мост (Лондон) (2000) [13]
2000 Колхас, РемРем Колхас   Холандија   Амбасада на Холандија во Берлин (2003) [16]
2001 Херцог и де Мерон   Швајцарија   Тејт Модерн (2000) [17]
2002 Маркат, ГленГлен Маркат   Австралија Береареа Вотерс Ин (1983) [18]
2003 Уцон, ЈернЈерн Уцон   Данска   Сиднејска опера (1973) [19]
2004 Хадид, ЗахаЗаха Хадид   Обединето Кралство
  Ирак
  Павилјон Мост (2008) [Г]
2005 Мејн, ТомТом Мејн   САД   Санфранцисканска федерална зграда (2007) [20]
2006 да Роша, Пауло МендесПауло Мендес да Роша   Бразил Стадион Сера Доурада (1975) [21]
2007 Роџерс, РичардРичард Роџерс   Обединето Кралство   Лојдова зграда (1986) [22][Д]
2008 Нувел, ЖанЖан Нувел   Франција   Торе Агбар (2005) [13]
2009 Цумтор, ПетерПетер Цумтор   Швајцарија   Валски бањи (1996) [13]
2010 Сеџима, КазујоКазујо Сеџима и
Рјуе Нишизава (SANAA)
  Јапонија   Музеј на уметноста на XXI век, Каназава (2003) [13]
2011 Мoура, Едуардо Сoуто деЕдуардо Сoуто де Мoура   Португалија   Градски стадион, Брага (2004) [23]
2012 Шу, ВангВанг Шу   Кина   Музеј на Нингбо, Нингбо (2008) [24]
2013 Ито, ТојоТојо Ито   Јапонија   „Сендајска Медијатека“, Сендај (2001) [25] [26]
2014 Бан, ШигеруШигеру Бан   Јапонија   Центар Помпиду-Мец, Мец (2010) [27]
2015 Ото, ФрајФрај Ото   Германија   Олимписки стадион, Минхен (1972) [28][29][†]
2016 Аравена, АлехандроАлехандро Аравена   Чиле   Сијамски кули, Папски католички универзитет на Чиле (2005) [30][31]
2017 Рафаел Аранда, Карме Пихем и Рамон Вилалта („РЦР Архитектс“)   Шпанија   Библиотека „Сант Антони“, Барселона (2008) [32]
2018 Доши, Балкришна ВиталдасБалкришна Виталдас Доши   Индија   Индиски институт за деловно раководство, Бангалор [33]
2019 Исозаки, АратаАрата Исозаки   Јапонија   Кула на уметноста во Мито (1990) [34]
2020 Фарек, ИвонИвон Фарек и Макнамара, ШелиШели Макнамара   Ирска 100п Графтонска зграда на Универзитетот „Бокони“ (2007) [35]

БелешкиУреди

А а Рош е роден во Ирска.[36]
Б б Пеј е роден во Кина.[37]
В в Гери е роден во Канада.[38]
Г г Хадид е родена во Ирак.[39]
Д  д Роџерс е роден во Италија.[40]
Ѓ.  Посмртна награда.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

Општи
 • „Минати лауреати“. Официјална страница на Прицкеровата награда. Задолжбина „Хајат“. конс. 30 јуни 2009.  (англиски)
Поединечни
 1. Целта на Прицкеровата награда. Официјална страница. пров. 16 април 2008 (англиски)
 2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 2,6 Goldberger, Paul (28 мај 1988). „Architecture View; What Pritzker Winners Tell Us About the Prize“. The New York Times. конс. 26 јуни 2009. 
 3. 3,0 3,1 Endicott, Katherine (14 октомври 2006). „The Mexican garden revisited“. San Francisco Chronicle. конс. 26 јуни 2009. 
 4. People – In the News“, „Milwaukee Sentinel“, 23 мај 1979, стр. 2 (посет. 26 јуни 2009 г).
 5. Reynolds, Nigel (23 март 2004). „Top prize for architect who is ignored by fellow British“. Daily Telegraph. конс. 26 јуни 2009. 
 6. „Прицкеровата награда за архитектура“. www.pritzkerprize.com. конс. 31 декември 2009. 
 7. 7,0 7,1 Muschamp, Herbert (26 април 1993). „Pritzker Prize for Japanese Architect“. The New York Times. конс. 26 јуни 2009. 
 8. Iovine, Julie (5 септември 1997). „Aldo Rossi, Architect of Monumental Simplicity, Dies at 66“. The New York Times. конс. 26 јуни 2009. 
 9. Blau, Eleanor (8 април 1991). „Robert Venturi Is to Receive Pritzker Architecture Prize“. The New York Times. конс. 26 јуни 2009. 
 10. Ribeiro, Ana Maria (24 февруари 2009). „Siza Vieira fala para casa cheia“. Correio da Manhã (Portuguese). конс. 26 јуни 2009. 
 11. Muschamp, Herbert (2 мај 1994). „Architect of Austere Works Receives the Pritzker Prize“. The New York Times. конс. 26 јуни 2009. 
 12. Viladas, Pilar (19 август 2001). „Fashion's New Religion“. The New York Times. конс. 27 јуни 2009. 
 13. 13,0 13,1 13,2 13,3 13,4 Pilkington, Ed (14 април 2009). „Swiss architect untouched by fad or fashion wins prized Pritzker award“. The Guardian. конс. 26 јуни 2009. 
 14. Samaniego, Fernando (1 јуни 1997). „El noruego Sverre Fehn recibe el Pritzker de Arquitectura en el museo Guggenheim Bilbao“. El País. конс. 26 јуни 2009. 
 15. Muschamp, Herbert (20 април 1998). „Renzo Piano Wins Architecture's Top Prize“. The New York Times. конс. 26 јуни 2009. 
 16. „Koolhaas receives 'Nobel of architecture' in Jerusalem“. CNN. 29 мај 2000. конс. 26 јуни 2009. 
 17. „Herzog & de Meuron Propose Castle in The Sky for Hamburg“. Das Spiegel. 14 јуни 2005. конс. 26 јуни 2009. 
 18. „Top honour for Australian architect“. BBC News. 16 април 2002. конс. 26 јуни 2009. 
 19. „Prize for Opera House designer“. BBC News. 7 април 2003. конс. 26 јуни 2009. 
 20. „Paris skyscraper to rival tower“. BBC News. 28 ноември 2006. конс. 26 јуни 2009. 
 21. Forgey, Benjamin (9 април 2006). „Brazilian wins Pritzker Prize“. Washington Post. конс. 26 јуни 2009. 
 22. Glancey, Jonathan (29 март 2007). „Rogers takes the 'Nobel for architecture'. The Guardian. конс. 26 јуни 2009. 
 23. Тејлор, Кејт (28 март 2011). „Соуто де Моура добитник на Прицкеровата награда за архитектура 2011“. New York Times. конс. 28 март 2011.  (англиски)
 24. Базулито, Дејвид (февруари 2012). „Прицкерова награда 2012: Ванг Шу“. Arch Daily. конс. 27 февруари 2012.  (англиски)
 25. Претседателска библиотека и музеј „Џон Ф. Кенеди“, Бостон
 26. Хоторн, Кристофер (17 март 2013). „Јапонскиот архитект Тојо Ито (71) добитник на Прицкеровата награда“. Los Angeles Times. конс. 17 март 2013.  (англиски)
 27. Hawthorne, Christopher (March 24, 2014). „Architect Shigeru Ban, known for disaster relief, wins Pritzker Prize“. Los Angeles Times. конс. March 24, 2014. 
 28. „Фрај Ото, Добитник за 2015 година“. Pritzker Architecture Prize. 10 март 2015. конс. 11 март 2015. 
 29. Pritzker Prize for Frei Otto, German Architect, Announced After His Death, Robin Pogrebin, The New York Times, 10 март 2015
 30. „Објава“. pritzkerprize.com. конс. 13 јануари 2016. 
 31. „Свеченост“. pritzkerprize.com. конс. 13 јануари 2016. 
 32. „Announcement: Rafael Aranda, Carme Pigem and Ramon Vilalta | The Pritzker Architecture Prize“. www.pritzkerprize.com. Архивирано од изворникот на March 2, 2017. конс. March 1, 2017. 
 33. „The Pritzker Architecture Prize“. www.pritzkerprize.com. Архивирано од изворникот на March 7, 2018. конс. March 7, 2018. 
 34. „The Pritzker Architecture Prize“. www.pritzkerprize.com. Архивирано од изворникот на 5 март 2019. конс. 5 март 2019. 
 35. „Ivonne Farrell and Shelley McNamara The Pritzker Architecture Prize“. www.pritzkerprize.com. конс. 3 март 2020. 
 36. „Архитектонска награда за Кевин Рош“. New York Times. 14 декември 1992. конс. 26 јули 2009. 
 37. Барбоза, Дејвид (9 октомври 2006). „И. М. Пеј во Кина, Навраќање на корените“. New York Times. конс. 30 јуни 2009. 
 38. „Френк О. Гери. (од Америка, роден во Канада 1929)“. Музеј на современа уметност. конс. 26 јули 2009. 
 39. „Заха Хадид. (од Британија, родена во Ирак, 1950)“. Музеј на современа уметност. конс. 26 јули 2009. 
 40. „Ричард Роџерс, Архитект“. Центар за дислексија и творештво при Јејл. Архивирано од изворникот на 29 ноември 2014. конс. 29 јули 2014. 

ПоврзаноУреди

Надворешни врскиУреди