ZDF

германска ТВ-станиац
ZDF

Втора германска телевизија (германскиː Zweites Deutsches Fernsehen) — јавен телевизиски канал во Германија со седиште во Мајнц. Го води независна, непрофитна агенција создадена од германските федерални провинции. Се финансирала преку претплата и рекламирање.[1]

Радиодифузната станица започнала да емитува на 1 април 1963 година во Ашборн, а во 1967 година започнала со емитување програми во боја. Во 1974 година, по кратко време емитувана од Висбаден, се преселила во Мајнц.

НаводиУреди

  1. "European Benchmarking: Public Service Broadcasters in the Digital Era" (PDF). Circom Regional. мај 2002. стр. 46. Архивирано од изворникот (PDF) на 09. 10. 2009. Посетено на 19. 7. 2009.. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |archive-date= (help)

Надворешни врскиУреди