ZDF

германска ТВ-станиац

Втора германска телевизија (германскиː Zweites Deutsches Fernsehen) — јавен телевизиски канал во Германија со седиште во Мајнц. Го води независна, непрофитна агенција создадена од германските федерални провинции. Се финансирала преку претплата и рекламирање.[1]

ZDF

Радиодифузната станица започнала да емитува на 1 април 1963 година во Ашборн, а во 1967 година започнала со емитување програми во боја. Во 1974 година, по кратко време емитувана од Висбаден, се преселила во Мајнц.

НаводиУреди

  1. „European Benchmarking: Public Service Broadcasters in the Digital Era“ (PDF). Circom Regional. мај 2002. стр. 46. Архивирано од изворникот (PDF) на 9 октомври 2009. Посетено на 19 јули 2009.

Надворешни врскиУреди