Светислав Басара

Светислав Басара - роден на 21 декември 1953) е српски писател и колумнист. Автор е на повеќе од четириесет литературни дела - романи, збирки раскази, драмски дела и есеи[1].

Светислав Басара
Светислав Басара
<!Басара во2014
Роден(а)21 декември 1953 (1953-12-21) (67 г.)
Бајина Башта, ФНР Југославија
НационалностСрбин
ОбразованиеУниверзитет во Белград (без диплома)
ЗанимањеПисател

ЖивотописУреди

Светислав Басара е роден на 21 декември 1953 година во Бајина Башта. Неговата мајка Добрила била посвоена како девојче од Светислав и Зорка Веизовиќ, па затоа го добил името по неговиот дедо. Добитник е на повеќе српски награди за литература, а неговиот роман „Фама завелосипедистите“ (објавен во Дерета. Белград: ISBN 978-86-7346-585-2.) Според многумина е еден од најдобрите романи на деведесеттите години на 20 век. Неговите драмски текстови се изведувани на повеќе сцени, а неговите книги се преведени на англиски, француски, германски, унгарски, бугарски, италијански и македонски.

Басара беше амбасадор на СР Југославија од 2001 до 2005 година на Кипар.

Тој беше колумнист за дневниот весник Данас, а од 2021 година пишува колумни за Курир. Неговата колумнистика е наречена „Фамозна“[2].

Од бракот со Вида Црнчевиќ-Басар, ќерка на покојниот Бране Црнчевиќ , тој има две деца, Тара и Реj.

Награди и признанијаУреди

Тој ја доби наградата „Железарница Сисак“ за неговиот роман Фама за велосипедистите.

Добитник е на наградата Нолит за книгата „Монголски Бедекер“.

Романот „Подемот и падот на Паркинсоновата болест“, објавен од белградската издавачка куќа „Дерета“, му ја донесе Ниновата наградата за роман на годината во 2006 година, наградата на Националната библиотека на Србија за најдобра книга од 25 најчитани во мрежата на јавни библиотеки во Србија во 2008 година. и Наградата „Лаза Костиќ“ во 2007 година.

Во 2015 година ја доби наградата на Српското книжевно друштво „Билјана Јовановиќ“ и наградата „Исидора Секулиќ“ за романот „Ангел на атентатот“, што беше објавена од издавачката куќа „Лагуна“.

Тој е првиот добитник на наградата на фондот Борислав Пекиќ.

Како колумнист за „Данас“, тој ја добил наградата „Станислав Сташа Маринковиќ“ во 2010 година.

Неговиот роман „Мајн Кампф“ беил во потесниот избор за наградата „Нин“ во 2012 година, а во 2021 година, за романот „Контраендорфин“, ја освои наградата „Нин“ по втор пат, со што стана еден од петте писатели во историјата на наградата што ја добил неколку пати [3].

ТворештвоУреди

 • "Приказни во исчезнување" (1982)[4]
 • Пекинг ноќе (1985)
 • "Кинеско писмо"- (1985)
 • Испукано огледало (1986)
 • На работ (1987)
 • Фама за велосипедистите (1987)
 • Феномени (1989)
 • На патеката од Грал (1990) - продолжение на познатата "фама на велосипедистите"
 • Монголски бедекер (1992 )
 • На темната страна на Месечината (1992)
 • Де бело цивили (1993)
 • Дрво на историјата (1995)
 • „Проколната земја“ (1995)
 • Виртуелна кабала (1996)
 • Лоонеи Тунес (1997) - манично-параноична историја на српската литература во периодот 1979–1990 година. години
 • Света јарбол (1998) - Продолжување на манијакално-параноидната историја на српската литература во периодот 1979–1990 година. години
 • - Волчји брлог (1998)
 • Идеологијата на хелиоцентризмот (1999)
 • Илузиони машини (2000 )
 • Краток ден (2000)
 • Џон Б. Малковиќ "(2001)
 • "Бумеранг" (2001)
 • Оксиморон (2001)
 • Срце на Земјата (2004)
 • Фантомска болка (2005)
 • Изгубени во супермаркет (2008)
 • "Описи на мајмуни" (2008) - книга со приказни
 • Дневникот на Марта Коен ([[2008 []])
 • Дрво на историјата ([[[2008]])) - книга објавена од Службен весник, која содржи есеи претходно објавени во книгите "На работ" (1987]), "Дрво на историјата "(1995])," Виртуелна кабала "(1996) и" Идеологија на хелиоцентризмот "(1999)
 • Нова Страдија (2009)
 • Фундаментализам на способноста (2009)
 • Ерос, гирос и Танатос (2010)
 • Почеток на бунтот против дахиите (2010])
 • Тајната историја на Бајина Башта (2010)
 • Mein Kampf , Лагуна, Белград (2011)
 • „Долговечност“, Лагуна, Белград (2012])
 • Одвратност , Лагуна, Белград (2013)
 • Tušta i tma , Лагуна, Белград (2014) - книга со писма со Миљенко Јерговиќ
 • "Ангел на атентатот", Лагуна, Белград (2015)
 • Втор круг , Лагуна, Белград (2015) - втора книга со писма со Миљенко Јерговиќ
 • Очај од нане , Лагуна), Белград (2016) - книга со раскази
 • Скала на ужасите на Андриќ , Лагуна, Белград (2016)
 • Нова српска трилогија , Службени гласник, Белград (2017) - три претходно објавени романи "Подемот и падот на Паркинсонова болест", "Дневникот на Марта Коен" и "Почетокот на бунтот" на здив “, обединети од заедничката историска судбина
 • Раи Бан Пушач (2017) - избор на колумни
 • Атлас на псевдомитологија , Службен весник и Институт за јавна политика, Белград (2018)
 • Контраендорфин , Лагуна, Белград (2020)

Види уштеУреди

НаводиУреди

 1. Светислав Басара: Време е за иднината
 2. Познатиот српски писател Светислав Басара доаѓа во Скопје
 3. СВЕТИСЛАВ БАСАРА: „СТВАРНОСТА Е ОБВРЗНА, НО НЕ Е СТВАРНА“
 4. „Svetislav Basara“. Архивирано од изворникот на 2021-04-17. Посетено на 2021-04-04.

Надворешни врскиУреди