Lungs e името на првиот албум од инди-поп групата Florence and the Machine, издаден на 6 јули 2009 со помош на издавачката куќа Island Records. Албумот се искачил на второто место на Британската Табела за Албуми пет недели по неговото издавање, веднаш зад компилацијата The Essential Michael Jackson од Мајкл Џексон.[1] На 10 јануари 2010, албумот повторно се вратил на втората позиција продлабочувајќи го својот престој таму за шест непоследователни недели. Наредната недела албумот се искачил на првото место и останал таму две последователни недели. До денеска албумот има поминато шеесет и пет последователни недели меѓу првите четириесет албуми, а исто така има поминато триесет и три недели меѓу првите топ десет. Lungs исто така се искачил на второто место на Ирската Табела за Албуми каде останал шест недели. Албумот бил главен фаворит за Меркур Награда од 2009, а исто така спечалил генерално позитивни критики од музичките критичари.

„Lungs“
Студиски албум од Florence and the Machine
Издаден3 јули 2009 (2009-07-03)
СнименThe Garden, Miloco, The Pool, The Synagogue, Strongroom 33, Space Cave, The Smokehouse, The Diary Studios
ЖанрИнди поп, инди рок, барок поп, арт рок, соул
Траење46:13
Издавачка куќаIsland
ПродуцентПаул Епворт, Џејмс Форд, Стифен Маки, Чарли Хугал, Ег Вајт
Издадени песни од Lungs
 1. "Kiss with a Fist"
  Издадена: 9 јуни 2008
 2. "Dog Days Are Over"
  Издадена: 1 декември 2008
 3. "Rabbit Heart (Raise It Up)"
  Издадена: 22 јуни 2009
 4. "Drumming Song"
  Издадена: 13 септември 2009
 5. "You've Got the Love"
  Издадена: 16 ноември 2009
 6. "Dog Days Are Over (повторно издавње)"
  Издадена: 12 април 2010
 7. "Cosmic Love"
  Издадена: 5 јули 2010
 8. "Heavy in Your Arms"
  Издадена: 15 ноември 2010
Издадени песни од Between Two Lungs
 1. "Heavy in Your Arms"
  Издадена: 15 ноември 2010

Историја на издавање уреди

Држава Датум Куќа
Холандија[2] 3 јули 2009 Universal Music
Ирска[3] Island Records
Обединетото Кралство[4] 6 јули 2009
Норвешка[5] Universal Music
Франција[6] 9 јули 2009
Германија[7] 10 јули 2009
Австралија[8] 17 јули 2009
Полска[9] 24 јули 2009
Јапонија[10] 5 август 2009
Канада[11] 11 август 2009
Белгија[12] 14 август 2009
Италија[13] 25 септември 2009
САД[14] 20 октомври 2009 Universal Republic
Between Two Lungs
Холандија[15] 12 ноември 2010 Universal Music
Ирска[16] Island Records
Обединето Кралство[17] 15 ноември 2010
Канада[18] Universal Music
Норвешка[19]
Германија[20] 16 ноември 2010
Австралија[21] 19 ноември 2010
Полска[9]
Бразил[22] 18 јануари 2011
Lungs – The B-Sides
САД[23] 27 февруари 2011 Universal Republic
Претходник
Sunny Side Up од Паоло Нутини
Број-еден албум на Британската Табела за Албуми
17 јануари,, 2010 – 24 јануари 2010
Наследник
Sunny Side Up од Паоло Нутини

Наводи уреди

 1. Levine, Nick (12 July 2009). „Jackson holds Florence off albums top spot“. Digital Spy. Архивирано од изворникот на 2012-10-15. Посетено на 20 February 2010.
 2. „Lungs, Florence & The Machine“ (холандски). bol.com. Архивирано од изворникот на 2010-07-22. Посетено на 18 November 2010.
 3. „Florence & The Machine – Lungs“. Tower Records Ireland. Посетено на 18 November 2010.
 4. „Florence & The Machine: Lungs“. HMV. Посетено на 18 November 2010.
 5. „Florence And The Machine – Lungs“ (норвешки). Universal Music Norway. Архивирано од изворникот на 2011-09-27. Посетено на 12 December 2010.
 6. „Sortie du premier album de Florence & the Machine“ (француски). Music Story. Архивирано од изворникот на 2011-07-14. Посетено на 18 November 2010.
 7. „Florence And The Machine – Lungs“ (германски). Universal Music Germany. Архивирано од изворникот на 2011-07-17. Посетено на 12 December 2010.
 8. „Florence + The Machine : Discography : Lungs“. Нели Фуртадо. Getmusic.com.au. Архивирано од изворникот на 2010-12-24. Посетено на 18 November 2010. Text "Universal Music Australia]]" ignored (help)
 9. 9,0 9,1 „Florence and the Machine – Dyskografia“ (полски). Universal Music Poland. Архивирано од изворникот на 2011-08-31. Посетено на 18 November 2010.
 10. „Florence And The Machine – Lungs“ (јапонски). Universal Music Japan. Посетено на 18 November 2010.
 11. „Lungs by Florence & The Machine“. HMV.ca. Архивирано од изворникот на 2016-03-05. Посетено на 18 November 2010.
 12. „Florence & The Machine“ (холандски). Universal Music Belgium. Архивирано од изворникот на 2011-07-28. Посетено на 18 November 2010.
 13. „Florence + the Machine – Lungs“ (италијански). Internet Bookshop Italia. Посетено на 18 November 2010.
 14. „Lungs: Florence + The Machine“. Amazon.com. Посетено на 18 November 2010.
 15. „Between Two Lungs, Florence & The Machine“ (холандски). bol.com. Архивирано од изворникот на 2010-12-08. Посетено на 18 November 2010.
 16. „Florence & The Machine – Between Two Lungs“. Tower Records Ireland. Посетено на 18 November 2010.
 17. „Florence & The Machine: Between Two Lungs: 2cd“. HMV. Посетено на 18 November 2010.
 18. „Between Two Lungs/ Deluxe : 2CD by Florence & The Machine“. HMV.ca. Архивирано од изворникот на 2016-03-05. Посетено на 18 November 2010.
 19. „Florence + The Machine – Between Two Lungs“ (норвешки). Universal Music Norway. Архивирано од изворникот на 2011-09-27. Посетено на 12 December 2010.
 20. „Florence And The Machine – Between Two Lungs“ (германски). Universal Music Germany. Архивирано од изворникот на 2011-07-17. Посетено на 12 December 2010.
 21. „Florence + The Machine : Discography : Between Two Lungs“. Нели Фуртадо. Getmusic.com.au. Архивирано од изворникот на 2010-12-24. Посетено на 18 November 2010. Text "Universal Music Australia]]" ignored (help)
 22. „Florence And The Machine – Between Two Lungs“ (португалски). Universal Music Brazil. Архивирано од изворникот на 2011-07-06. Посетено на 8 January 2011.
 23. „Lungs – The B-Sides by Florence + The Machine“. iTunes Store]] US. Apple Inc. Посетено на 2 March 2011. Не се допушта закосување или задебелување во: |work= (help)