Љупчо Дориев

фудбалер

Љупчо Дориев (роден на 13 септември 1995 во Струмица) — македонски професионален фудбалер кој настапува за ФК Шкендија, во Првата македонска фудбалска лига како и за Репрезентацијата на Македонија.

Љупчо Дориев
Љупче Дориев фудбалер.jpg
Лични податоци
Полно име Љупчо Дориев во дресот на Академија Пандев
Роден на 13 септември 1995 (1995-09-13) (25 г.)
Роден во Струмица, Македонија
Висина &100000000000001860000001,86 м
Позиција среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб Шкендија
Број 14
Младинска кариера
0000–2014 Академија Пандев
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2014–2015 Хоризонт Турново 5 (0)
2015–2020 Академија Пандев 71 (24)
2020– Шкендија 8 (3)
Репрезентација
2017– Македонија 1 (0)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 5 октомври 2020.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 10 март 2019

Надворешни врскиУреди