Општински фудбалски лиги на Македонија 2018/2019

Општинските фудбалски лиги на Македонија 2018/2019 - 27. издание на Општинските фудбалски лиги на Македонија.

Општински македонски фудбалски лиги
Сезона2018/2019
2017/18

Регион Север уреди

ОФЛ Гази Баба уреди

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Напредување или испаѓање
1 Маџари Солидарност Јуниор (C, P) 18 16 2 0 91 16 +75 50 Пласман во баражот за унапредување
2 Раштак 18 13 2 3 50 31 +19 41
3 Миладиновци 18 8 6 4 36 30 +6 30
4 Смилковци 2011 18 10 0 8 44 44 0 30
5 Долно Коњари[lower-alpha 1] 18 8 2 8 34 32 +2 23
6 Р’жаничино 18 6 5 7 33 42 −9 23
7 Мралино 18 5 2 11 35 50 −15 17
8 Инџиково 18 3 4 11 23 39 −16 13
9 Гоце Делчев СП 18 3 4 11 27 55 −28 13
10 Бунарџик РП 18 3 3 12 23 57 −34 12
Ажурирано на натпревар(и) одиграни на completed. Source: Фудбалска федерација на Македонија преку web.archive.org, MacedonianFootball.com преку web.archive.org
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Бодови од меѓусебните двобои; 3) Гол разлика од меѓусебните двобои; 4) Гол во гости од меѓусебните двобои.
(C) Првак; (P) Унапреден
Notes:
 1. На Долно Коњари му биле одземени три бода.[се бара извор]


ОФЛ Кисела Вода уреди

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Напредување или испаѓање
1 Цементарница 55[lower-alpha 1] (C, P) 13 12 0 1 53 17 +36 36 Пласман во баражот за унапредување
2 Аеродром 2018 13 10 0 3 50 12 +38 30
3 Славија 13 10 0 3 31 17 +14 30
4 Победа 13 4 1 8 14 25 −11 13
5 Вардар 75 13 4 1 8 27 45 −18 13
6 Славија 19 13 4 0 9 21 31 −10 12
7 ССК Младинец 13 4 0 9 22 40 −18 12
8 Титан 2010[lower-alpha 2] 7 0 0 7 7 38 −31 0 Откажано учество
Ажурирано на натпревар(и) одиграни на completed. Source: Фудбалска федерација на Македонија преку web.archive.orgMacedonianFootball.com преку web.archive.org
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Бодови од меѓусебните двобои; 3) Гол разлика од меѓусебните двобои; 4) Гол во гости од меѓусебните двобои.
(C) Првак; (P) Унапреден
Notes:
 1. Цементарница 55 била унапредена како пополнување на местото на испаднатиот второлигаш Гоблен Јуниор кој го откажал своето учество во Третата лига - Север.
 2. Титан 2010 се откажал на полусезоната.


ОФЛ Куманово - А лига уреди

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Напредување или испаѓање
1 Речица (C, P) 18 13 2 3 49 19 +30 41 Пласман во баражот за унапредување
2 Младост 18 13 2 3 37 23 +14 41
3 Карпош 93 18 10 1 7 29 30 −1 31
4 Победа 18 8 3 7 38 27 +11 27
5 Четирце 18 8 2 8 38 37 +1 26
6 Јуниор 18 8 0 10 32 36 −4 24
7 Ран Производ 18 7 1 10 31 43 −12 22
8 Македонија 18 7 0 11 23 29 −6 21
9 Башкими 1947 18 6 2 10 25 31 −6 20
10 Милано[lower-alpha 1] 18 3 1 14 20 47 −27 10 Отпаѓање во Општинската фудбалска Б лига - Куманово
Ажурирано на натпревар(и) одиграни на completed. Source: MacedonianFootball.com преку web.archive.org
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Бодови од меѓусебните двобои; 3) Гол разлика од меѓусебните двобои; 4) Гол во гости од меѓусебните двобои.
(C) Првак; (P) Унапреден
Notes:
 1. Милано, на крајот, не испаднал во овој ранг на натпреварување.


ОФЛ Скопје уреди

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Напредување или испаѓање
1 Њујорк (C, P) 15 13 2 0 67 9 +58 41 Пласман во баражот за унапредување
2 Шишево 15 12 3 0 52 15 +37 39
3 Башкими Башинец 15 8 1 6 32 23 +9 25
4 Бутел 15 7 0 8 38 31 +7 21
5 Чаир АМ 15 6 1 8 27 38 −11 19
6 Влае 15 5 3 7 35 55 −20 18
7 Њу Старс 15 4 1 10 24 42 −18 13
8 Братство 15 3 1 11 20 45 −25 10
9 Напредок 65 Шутка[lower-alpha 1] 8 0 0 8 3 40 −37 0 Откажано учество
Ажурирано на натпревар(и) одиграни на completed. Source: Фудбалска федерација на Македонија преку web.archive.org, MacedonianFootball.com преку web.archive.org
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Бодови од меѓусебните двобои; 3) Гол разлика од меѓусебните двобои; 4) Гол во гости од меѓусебните двобои.
(C) Првак; (P) Унапреден
Notes:
 1. Напредок 65 Шутка се откажал на полусезоната.


Бараж за унапредување (Север) уреди

Прва рунда уреди

12 јуни 2019
Цементарница 55 3–3
(2-4 пен.)
Речица Стадион Борис Трајковски, Скопје
Костов   39'
Радевски   42'   84'
Тасевски   48'
Извештај Стефановиќ   16'
Стојанчевски   48'
Стаменковиќ   86'
  Пенали  
2-4
13 јуни 2019
Маџари Солидарност Јуниор 3–1 Њујорк Игралиште ССК, Скопје
Глигороски   48'   85'
Илиевски   63'
Извештај Амети   26'

Втора рунда (поправен) уреди

16 јуни 2019
Цементарница 55 1–2 Њујорк Стадион Борис Трајковски, Скопје
Божиноски   90+1' (пен..)
Тодоровски   0' (после меч)
Извештај Јусуфи   10'
Муча   47'
Османи   89'

Регион Запад уреди

ОФЛ Гостивар уреди

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Напредување или испаѓање
1 Пролетер (C, P) 8 7 1 0 22 7 +15 22 Пласман во Третата фудбалска лига на Македонија
2 Врапчиште 8 5 1 2 22 10 +12 16
3 Градец 8 3 3 2 18 13 +5 12
4 Лирија 8 1 2 5 8 16 −8 5
5 Сермнова[lower-alpha 1] 5 1 1 3 6 15 −9 4 Откажано учество
6 Илирија 92[lower-alpha 2] 5 0 0 5 2 17 −15 0
Ажурирано на натпревар(и) одиграни на completed. Source: MacedonianFootball.com преку web.archive.org
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Бодови од меѓусебните двобои; 3) Гол разлика од меѓусебните двобои; 4) Гол во гости од меѓусебните двобои.
(C) Првак; (P) Унапреден
Notes:
 1. Сермнова се откажал на полусезоната.
 2. Илирија 92 се откажал на полусезоната.


ОФЛ Кичево уреди

Натпреварувањето се одржало за време на втората половина од сезоната (напролет).

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Напредување или испаѓање
1 Кичево[lower-alpha 1] (C) 10 7 2 1 17 9 +8 23 Пласман во Третата фудбалска лига на Македонија
2 Парис 10 3 7 0 17 11 +6 16
3 Колари 10 3 5 2 13 14 −1 14
4 Ускана 10 2 5 3 18 18 0 11
5 Гоце Делчев 10 1 5 4 10 14 −4 8
6 Братство 10 0 4 6 6 15 −9 4
Ажурирано на натпревар(и) одиграни на completed. Source: MacedonianFootball.com преку web.archive.org
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Бодови од меѓусебните двобои; 3) Гол разлика од меѓусебните двобои; 4) Гол во гости од меѓусебните двобои.
(C) Првак
Notes:
 1. Кичево не бил унапреден.


Регион Југозапад уреди

ОФЛ Битола - А лига уреди

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Напредување или испаѓање
1 Стрела Спорт (C, P) 30 21 6 3 76 26 +50 69 Пласман во Третата фудбалска лига на Македонија
2 Победа 30 21 5 4 62 30 +32 68
3 Лисолај 30 16 5 9 67 37 +30 53
4 Космос Спорт 30 15 6 9 49 34 +15 51
5 Новаци 2011 30 15 3 12 62 51 +11 48
6 ДОСК 30 14 4 12 68 44 +24 46
7 Олд Бојс 30 13 3 14 54 49 +5 42
8 Поешево[lower-alpha 1] 30 15 5 10 69 52 +17 41
9 Чагор 30 11 6 13 52 53 −1 39
10 Црна Река 30 10 6 14 46 50 −4 36
11 Светлост 30 10 6 14 36 39 −3 36
12 Буково 30 11 3 16 65 66 −1 36
13 Пелагонија[lower-alpha 2] 30 12 5 13 57 68 −11 35
14 Партизан (R) 30 10 4 16 39 58 −19 34 Пласман во баражот за опстанок
15 Карамани (O) 30 7 3 20 46 105 −59 24
16 КСК (R) 30 2 4 24 33 109 −76 10 Отпаѓање во Општинската фудбалска Б лига - Битола
Ажурирано на натпревар(и) одиграни на completed. Source: Фудбалска федерација на Македонија преку web.archive.org, MacedonianFootball.com преку web.archive.org
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Бодови од меѓусебните двобои; 3) Гол разлика од меѓусебните двобои; 4) Гол во гости од меѓусебните двобои.
(C) Првак; (O) Победник во бараж; (P) Унапреден; (R) Отпаднат
Notes:
 1. На Поешево му биле одземени девет бода.[се бара извор]
 2. На Пелагонија и биле одземени шест бода.


Бараж за опстанок (Битола) уреди

Во баражот обезбедиле четиринаесеттата и петнаесеттата екипа од Првата општинска лига - Битола. Нивни противници биле третата и четвртата екипа од Општинската Б лига - Битола.

мај 2019
Партизан 1–3 Пелагонија Игралиште Кукуречани, Кукуречани
Извештај
мај 2019
Карамани 5–1 Еленик Игралиште Кукуречани, Кукуречани
Извештај

ОФЛ Охрид уреди

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Напредување или испаѓање
1 Дебрца (C, P) 12 10 0 2 42 17 +25 30 Пласман во баражот за унапредување
2 Воска 12 6 1 5 35 23 +12 19
3 Свети Петар и Павле 12 5 2 5 22 23 −1 17
4 Рудар 12 4 4 4 29 30 −1 16
5 Вулкан Спорт 12 5 1 6 31 33 −2 16
6 Злести 12 3 2 7 19 40 −21 11
7 Вапила 12 1 6 5 21 33 −12 9
Славеј[lower-alpha 1] 0 0 0 0 0 0 0 0 Откажано учество
Ажурирано на натпревар(и) одиграни на completed. Source: MacedonianFootball.com преку web.archive.org
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Бодови од меѓусебните двобои; 3) Гол разлика од меѓусебните двобои; 4) Гол во гости од меѓусебните двобои.
(C) Првак; (P) Унапреден
Notes:
 1. Славеј се откажал по првото коло.


Бараж за унапредување (Охрид) уреди

Полуфинале уреди
јуни 2019
Воска 0–5 Свети Петар и Павле
Извештај
јуни 2019
Дебрца 4–1 Рудар
Извештај
Финале уреди
јуни 2019
Свети Петар и Павле 0–2 Дебрца
Извештај

ОФЛ Струга уреди

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Напредување или испаѓање
1 Македонија (C, P) 12 10 0 2 34 14 +20 30 Пласман во баражот за унапредување
2 Ложани 12 9 2 1 33 11 +22 29
3 Белица 12 7 2 3 29 17 +12 23
4 Искра 12 6 1 5 35 19 +16 19
5 Корошишта 12 4 1 7 27 28 −1 13
6 Морнар 12 2 1 9 11 36 −25 7
7 Драслајца 12 0 1 11 6 50 −44 1
Ажурирано на натпревар(и) одиграни на completed. Source: Фудбалска федерација на Македонија преку web.archive.org, MacedonianFootball.com преку web.archive.org
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Бодови од меѓусебните двобои; 3) Гол разлика од меѓусебните двобои; 4) Гол во гости од меѓусебните двобои.
(C) Првак; (P) Унапреден


Бараж за унапредување (Струга) уреди

Полуфинале уреди
26 мај 2019
17:00
Ложани 0–0
(7-6 пен.)
Белица
Извештај 1 Извештај 2
  Пенали  
7-6


Финале уреди
29 мај 2019
17:00
Македонија 2–1 Ложани
Извештај 1 Извештај2

Регион Центар уреди

ОФЛ Кавадарци уреди

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Напредување или испаѓање
1 Габер (C, P) 6 5 0 1 19 11 +8 15 Пласман во Третата фудбалска лига на Македонија
2 Сопотско Поле 6 4 0 2 20 10 +10 12
3 Црна Река 6 3 0 3 10 9 +1 9
4 Дреново 6 0 0 6 3 22 −19 0
Единство[lower-alpha 1] 0 0 0 0 0 0 0 0 Откажано учество
Сирково[lower-alpha 2] 0 0 0 0 0 0 0 0
Ажурирано на натпревар(и) одиграни на completed. Source: MacedonianFootball.com преку web.archive.org
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Бодови од меѓусебните двобои; 3) Гол разлика од меѓусебните двобои; 4) Гол во гости од меѓусебните двобои.
(C) Првак; (P) Унапреден
Notes:
 1. Единство се откажал пред почетокот на сезоната.
 2. Сирково се откажал пред почетокот на сезоната.


ОФЛ Прилеп - А лига уреди

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Напредување или испаѓање
1 Кадица 1965 (C) 25 18 3 4 70 26 +44 57 Пласман во баражот за унапредување
2 Слога 1976 25 16 2 7 75 40 +35 50
3 Обршани[lower-alpha 1] (P) 25 16 2 7 52 46 +6 50
4 Динамо (P) 25 14 5 6 50 28 +22 47
5 Црвена Ѕвезда 25 13 7 5 63 38 +25 46
6 Јунајтед 25 14 3 8 82 41 +41 45
7 Кадино 25 10 6 9 59 41 +18 36
8 Пролетер 25 10 3 12 62 71 −9 33
9 Врбјани 2015 25 9 5 11 33 39 −6 32
10 Мукос 25 7 6 12 42 46 −4 27
11 Тризла 2008 25 7 5 13 38 58 −20 26
12 Пелагонија 25 6 0 19 29 94 −65 18
13 Прилеп Сити (R) 25 5 1 19 31 82 −51 16 Отпаѓање во Општинската фудбалска Б лига - Прилеп
14 Илинден[lower-alpha 2] (R) 13 0 0 13 10 46 −36 0
Ажурирано на натпревар(и) одиграни на completed. Source: MacedonianFootball.com преку web.archive.org
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Бодови од меѓусебните двобои; 3) Гол разлика од меѓусебните двобои; 4) Гол во гости од меѓусебните двобои.
(C) Првак; (P) Унапреден; (R) Отпаднат
Notes:
 1. Поради откажување на испаднатиот второлигаш Партизан, како замена од ОФЛ Прилеп бил приклучен Обршани во Третата лига - Центар 2019/2020.[се бара извор]
 2. Илинден се откажал на полусезоната.


Бараж за унапредување (Прилеп) уреди

Полуфинале уреди
јуни 2019
Кадица 1965 0–2 Динамо
Извештај
јуни 2019
Слога 1976 2–2
(2-4 пен.)
Обршани
Извештај
  Пенали  
2-4
Финале уреди
јуни 2019
Динамо 1–0 Обршани
Извештај

ОФЛ Велес уреди

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Напредување или испаѓање
1 Форца Нова (C) 16 13 1 2 31 12 +19 40
2 Мартолци 07[lower-alpha 1] 16 11 2 3 53 23 +30 32
3 Локомотива[lower-alpha 2] (P) 16 8 3 5 32 31 +1 27 Пласман во Третата фудбалска лига на Македонија
4 Илинден БС[lower-alpha 3] (P) 16 8 0 8 32 27 +5 24
5 Башкими 16 6 2 8 21 27 −6 20
6 Младост 16 5 4 7 17 34 −17 19
7 Горски 16 4 3 9 22 31 −9 15
8 Согле 16 4 3 9 26 36 −10 15
9 Интернационал 16 4 0 12 33 46 −13 12
Ажурирано на натпревар(и) одиграни на completed. Source: MacedonianFootball.com преку web.archive.org
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Бодови од меѓусебните двобои; 3) Гол разлика од меѓусебните двобои; 4) Гол во гости од меѓусебните двобои.
(C) Првак; (P) Унапреден
Notes:
 1. На Мартолци 07 му биле одземени три бода.
 2. Поради одбивање на унапредување од страна на Форца Нова, а потоа истото и од Мартолци 07, Локомотива била унапредена.
 3. Поради откажување на третолигашот Бабуна, како замена од ОФЛ Велес бил приклучен Илинден БС во Третата лига - Центар 2019/2020.[се бара извор]


Регион Југоисток уреди

ОФЛ Радовиш уреди

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Напредување или испаѓање
1 Раклиш (C, P) 14 13 1 0 52 14 +38 40 Пласман во Третата фудбалска лига на Македонија
2 Слога 14 9 0 5 40 26 +14 27
3 Сачево 14 8 1 5 31 24 +7 25
4 Готен 14 8 0 6 42 29 +13 24
5 Изведен 14 8 0 6 33 34 −1 24
6 Извор 14 7 0 7 35 39 −4 21
7 Серта 14 1 0 13 15 47 −32 3
8 Бобовец 14 1 0 13 10 45 −35 3
Ажурирано на натпревар(и) одиграни на completed. Source: MacedonianFootball.com преку web.archive.org
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Бодови од меѓусебните двобои; 3) Гол разлика од меѓусебните двобои; 4) Гол во гости од меѓусебните двобои.
(C) Првак; (P) Унапреден


Регион Исток уреди

ОФЛ Пробиштип уреди

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Напредување или испаѓање
1 Ратавица[lower-alpha 1] (C) 6 5 1 0 22 10 +12 16 Пласман во Третата фудбалска лига на Македонија
2 Црешово Топче 6 4 1 1 18 10 +8 13
3 Злетовица 6 2 2 2 19 18 +1 8
4 Сокол 6 2 1 3 15 17 −2 7
5 Камењар 6 2 0 4 12 17 −5 6
6 Стрмош 6 0 4 2 17 21 −4 4
7 Белошница 6 1 1 4 13 23 −10 4
Ажурирано на натпревар(и) одиграни на completed. Source: MacedonianFootball.com преку web.archive.org
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Бодови од меѓусебните двобои; 3) Гол разлика од меѓусебните двобои; 4) Гол во гости од меѓусебните двобои.
(C) Првак
Notes:
 1. Ратавица одбил унапредување.


Поврзано уреди

Надворешни врски уреди