Куп на Македонија во кошарка 2008

кошаркарско натпреварување

Купот на Македонија 2008 - 16. издание на Купот на Македонија во кошарка. Завршниот турнир бил одигран во Спортската сала Јасмин во Кавадарци. Турнирот бил во организација на КК Фени Индустри.[1][2] Победничкиот пехар, кој бил преоден, бил доделен од страна на дневниот весник „Вечер“ како покровител на турнирот. Во ова издание првак бил Фени Индустри.

Куп на Македонија 2008
Детали за турнирот
Датум(и)12-15 март
ГрадКавадарци
СалаЈасмин
Број на екипи8
ПрвакФени Индустри (1. титула)
ВицепрвакСтрумица 2005 (2. финале)
ПолуфиналистиФершпед Работнички
Свислајон Пелистер
Одиграни натпревари7
Најкорисен играчСАД Доналд Кол (Фени Индустри)
2007
2009

Место на одржување уреди

Кавадарци
Спортска сала Јасмин
Капацитет: 1,800
 

Завршен Турнир уреди

Четвртфинале уреди

13 март 2008 [3][1][2] Фершпед Работнички 98, Вардар Осигурување 88    Спортска сала Јасмин, Кавадарци
Гледачи: 1,500
Четвртини: 19-18, 23-17, 24-22, 32-31
Пое: В. Филиповиќ, Д. Мираковски 26
Ско: повеќемина-2 5
Дод: Д. Мираковски
Пое: С. Митиќ 26
Ско: Н. Мариќ 6
Дод: повеќемина-2 3
13 март 2008 [3][4][3][4] Фени Индустри 89, МЗТ Фон Универзитет 79    Спортска сала Јасмин, Кавадарци
Гледачи: 2,000
Судии: Зоран Златевски
Четвртини: 22-23, 22-18, 24-16, 21-22
Пое: З. Гоцевски 22
Ско: повеќемина-2 8
Дод: Г. Самарџиев 7
Пое: Ј. Петровски 26
Ско: повеќемина-2 6
Дод: повеќемина-2 4
14 март 2008
17:30[5]
[6][5][6] Свислион Пелистер 93, Дрога Колинска 53    Спортска сала Јасмин, Кавадарци
Гледачи: 700
Четвртини: 28-13, 22-13, 28-14, 15-13
Пое: Д. Захариевски 16 Пое: П. Георгиевски 13
14 март 2008
20:15[5]
[6][7][8] Струмица 2005 98, АМАК СП 95    Спортска сала Јасмин, Кавадарци
Гледачи: 700
Четвртини: 35-18, 20-20, 22-29, 21-28
Пое: повеќемина-2 19 Пое: В. Стојановски 28

Полуфинале уреди

15 март 2008
17:30[3]
[6] Фени Индустри 85, Фершпед Работнички 73    Спортска сала Јасмин, Кавадарци
Четвртини: 20-30, 23-10, 14-19, 28-14
15 март 2008
20:15[3]
[6] Струмица 2005 85, Свислајон Пелистер 68    Спортска сала Јасмин, Кавадарци
Четвртини: 28-23, 23-9, 12-20, 22-16

Финале уреди

16 март 2008 [6][9][10] Фени Индустри 86, Струмица 2005 83    Спортска сала Јасмин, Кавадарци
Гледачи: 3,000
Четвртини: 16-22, 17-21, 15-17, 38-23
Пое: Д. Кол 22
Ско: Д. Кол 7
Дод: Г. Самарџиев 10
Пое: Е. Богоев 22
Ско: Д. Латовиќ 10
Дод: повеќемина-2 3

Победнички состав уреди

број име позиција државјанство
4 Ангелов   Македонија
5 Милан Прековиќ Крило / Бек   Србија
6 Димитар Баснарков Крило /
Крилен центар
  Македонија
7 Талик Браун Разигрувач   САД
8 Доналд Кол Крилен центар   САД
9 Дарко Радуловиќ Бек   Македонија
10 Владимир Поповиќ Бек   Србија
11 Златко Гоцевски Центар   Македонија
12 Марјан Ѓуров Крило   Македонија
13 Манев   Македонија
14 Слободан Михајловски Крилен центар   Македонија
15 Горан Самарџиев (К) Разигрувач   Македонија

Победник во
Купот на Македонија 2008
 
Фени Индустри 1. титула

Главен тренер

|}

Признанија уреди

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. „Купот се сели во Кавадарци“. vecer.mk. 20 декември 2007.[мртва врска]
  2. „Во Кавадарци ќе се полнат кошевите“. dnevnik.mk. 11 март 2008. Архивирано од изворникот на 2016-03-04. Посетено на 2015-02-13.
  3. 3,0 3,1 3,2 3,3 „И мрежичките се тресеа од силните кошеви“. vecer.mk. 13 март 2008. Посетено на 11 јануари 2019.[мртва врска]
  4. МТВ 1 (9 април 2020). „FENI - MZT FON 1/4 FINALE KUP 2008“. канал MKD Video на Youtube. Посетено на 14 април 2020.
  5. 5,0 5,1 „Битолчани посакуваат најмалку полуфинале“. vecer.mk. 12 март 2008. Посетено на 11 јануари 2019.[мртва врска]
  6. 6,0 6,1 6,2 6,3 6,4 „Самарџиев им го зак'ка на струмичани“. vecer.mk. 16 март 2008. Посетено на 11 јануари 2019.[мртва врска]