Суперкуп на Македонија во кошарка 2007

кошаркарско натпреварување

Суперкупот на Македонија 2007 било 5. издание на Суперкупот на Македонија во кошарка. Натпреварот се одиграл во спортската сала Парк во Струмица во организација на Кошаркарската федерација на Македонија.[1][2][3] Во ова издание првак бил Струмица 2005 која го примила пехарот „Македонски спорт“.[4][5]

Суперкуп на Македонија 2007
Детали за турнирот
Датум(и)30 септември
ГрадСтрумица
СалаПарк
Број на екипи2
2003
2011

Место на одржување уреди

Струмица
Спортска сала Парк
Капацитет: 2,300

Учесници уреди

Екипа Обезбеден пласман преку
Струмица 2005 Првак во Првата лига мажи 2006/07
Вардар Осигурување Првак во Купот на Македонија 2007

Натпревар уреди

30 септември 2007
19:30
[6] Струмица 2005 99, Вардар Осигурување 62    Спортска сала Парк, Струмица МРТ 1
Пое: Д.Тасовски 21
Суперкуп на Македонија
2007 Победник
 
Струмица 2005 1. титула

Признанија уреди

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. „Сезоната почнува со Суперкуп“. dnevnik.com.mk. 29 септември 2007. Посетено на 3 октомври 2015.[мртва врска]
  2. „Струмица по втора титула годинава“. vest.com.mk. 29 септември 2007. Посетено на 3 октомври 2015.[мртва врска]
  3. „Во "Парк" игра за мерак на душата“. vecer.mk. 29 септември 2007. Архивирано од изворникот на 2016-03-05. Посетено на 3 октомври 2015.
  4. „Шампионот ги соголе вардарци“. vecer.mk. 1 октомври 2007. Посетено на 3 октомври 2015.[мртва врска]
  5. „Победа на Вардар Про, Суперкупот за Струмица“. ohridnews.com. 1 октомври 2007. Посетено на 3 октомври 2015.
  6. „Шампионот ги соголе вардарци“. vecer.mk. 1 октомври 2007. Посетено на 9 јануари 2019.[мртва врска]

Надворешни врски уреди