Отворено тениско првенство на Франција 2011

2011 Франција Опен (попознато како Ролан Гарос, именувано по славниот француски воздухопловец) е тениски турнир кој се игра на земјена подлога, на отворено. Ова е 110тото издание на Ролан Гарос, и втор Гренд Слем настан оваа година. Тој се одржа на Стадионот Ролан Гарос во Париз, Франција, од 22 мај до 5 јуни 2011.[1]

Ролан Гарос 2011
Датум:  
Издание:   110то
Категорија:   Гренд Слем (ИТФ)
Локација:   Париз
Шампиони
Мажи поединечно
Шпанија Рафаел Надал
Жени поединечно
Кина Ли На
Мажи двојки
Белорусија Макс Мирнји / Канада Даниел Нестор
Жени двојки
Чешка Андреа Хлавачкова / Чешка Луси Храдечка
Мешано Дабл
САД Скот Липски / Австралија Кејси Делакуа
Ролан Гарос
 < 2010 2012 > 

Бодови и парични награди уреди

Распределба на бодови уреди

Ниво Мажи поединечно[2] Мажи двојки[2] Жени поединечно[3] Жени двојки[3]
Шампиони 2000
Вице-шампион 1200 1400
Полуфинале 720 900
Четвртфинале 360 500
Рунда од 16 180 280
Рунда од 32 90 160
Рунда од 64 45 0 100 5
Рунда од 128 10 5
Кваификант 25 60
Квалификации 3та рунда 16 50
Квалификации 2ра рунда 8 40
Квалификации 1ва рунда 0 2

Парични награди уреди

[4]

Мажи и Жени поединечно уреди

 • Шампион: €1,200,000
 • Вице-шампион: €600,000
 • Полуфиналист: €300,000
 • Четвртфиналист: €150,000
 • Четврта Рунда: €75,000
 • Трета Рунда: €42,000
 • Втора Рунда: €25,000
 • Прва Рунда: €15,000
 • Трета Рунда (Квалификации): €8,000
 • Втора Рунда (Квалификации): €4,000
 • Прва Рунда (Квалификации): €2,500

Мажи и Жени Двојки уреди

 • Шампиони: €330,000
 • Вице-шампиони: €165,000
 • Полуфиналисти: €82,500
 • Четвртфиналисти: €42,000
 • Трета Рунда: €22,000
 • Втора Рунда: €12,000
 • Прва Рунда: €7,500

Мешани Двојки уреди

 • Шампиони: €100,000
 • Вице-шампиони: €50,000
 • Полуфиналисти: €25,000
 • Четвртфиналисти: €13,000
 • Втора Рунда: €7,000
 • Прва Рунда: €3,500

Сингл играчи уреди

Мажи Поединечно

Жени Бодовинечно

Дневни резимеа уреди

Ден 1 (мај 22) уреди

Натпревари на Главните Терени
Натпревари на Теренот Филипе Чатриер (Централен Терен)
Натпревар Победник Губитник Резултат
Жени бодовинечно 1ва рунда   Саманта Стосур [8]   Ивета Бенешова 6–2, 6–3
Мажи бодовинечно 1ва рунда   Давид Ферер [7]   Јарко Ниемиен 6–3, 6–3, 6–1
Мажи бодовинечно 1ва рунда   Жо-Вилфред Цонга [17]   Јан Хајек 6–3, 6–2, 6–2
Жени бодовинечно 1ва рунда   Жулија Горгес [17]   Матилде Јохансон 6–1, 6–4
Натпревари на Теренот Сузане Ленглен (Трибина)
Натпревар Победник Губитник Резултат
Жени бодовинечно 1ва рунда   Ализе Корнет   Рената Ворачова 6–4, 6–2
Мажи бодовинечно 1ва рунда   Алберт Монтањес   Марк Гицкел [LL] 6–4, 6–4, 6–2
Жени бодовинечно 1ва рунда   Јелена Јанковиќ [10]   Алона Бондаренко 6–3, 6–1
Мажи бодовинечно 1ва рунда   Жулиен Бенету   Руи Мачадо 4–6, 6–1, 6–2, 6–0

Ден 2 (мај 23) уреди

Натпревари на Главните Терени
Натпревари на Теренот Филипе Чатриер (Централен Терен)
Натпревар Победник Губитник Резултат
Жени бодовинечно 1ва рунда   Франческа Скијавоне [5]   Мелани Удин 6–2, 6–0
Мажи бодовинечно 1ва рунда   Новак Ѓоковиќ [2]   Тиемо де Бакер 6–2, 6–1, 6–3
Мажи бодовинечно 1ва рунда   Роџер Федерер [3]   Фелисиано Лопес 6–3, 6–4, 7–6(3)
Жени бодовинечно 1ва рунда   Марион Бартоли [11]   Ана Татишвили 1–6, 6–2, 6–1
Жени бодовинечно 1ва рунда   Каролине Возниацки [1]   Кимико Дате Крум 6–0, 6–2
Натпревари на Теренот Сузане Ленглен (Трибина)
Натпревар Победник Губитник Резултат
Жени бодовинечно 1ва рунда   Ирина-Камила Бегу   Араване Резаи 6–3, 6–3
Жени бодовинечно 1ва рунда   Вера Ѕвонарева [3]   Лудрес Домингес Лино 6–3, 6–3
Мажи бодовинечно 1ва рунда   Гаел Монфилс [9]   Бјорн Фау [Q] 4–6, 6–3, 7–5, 6–0
Мажи бодовинечно 1ва рунда   Ришард Гаскет [13]   Радек Штепанек 7–5, 6–3, 6–0

Ден 3 (мај 24) уреди

Натпревари на Главните Терени
Натпревари на Теренот Филипе Чатриер (Централен Терен)
Натпревар Победник Губитник Резултат
Жени бодовинечно 1ва рунда   Јармила Гајдошова [24]   Виџиние Рацано 6–3, 6–1
Жени бодовинечно 1ва рунда   Марија Шарапова [7]   Мирјана Лучич 6–3, 6–0
Мажи бодовинечно 1ва рунда   Рафаел Надал [1]   Џон Иснер 6–4, 6(2)–7, 6(2)–7, 6–2, 6–4
Мажи бодовинечно 1ва рунда   Жил Симон [18]   Мајкл Расел 6–3, 4–6, 6–1, 6–0
Натпревари на Теренот Сузане Ленглен (Трибина)
Натпревар Победник Губитник Резултат
Мажи бодовинечно 1ва рунда   Енди Мареј [4]   Ерик Продон 6–4, 6–1, 6–3
Жени бодовинечно 1ва рунда   Јохана Ларсон   Ана Ивановиќ [20] 7–6(3), 0–6, 6–2
Мажи бодовинечно 1ва рунда   Робин Содерлинг [5]   Рајан Харисон[5] 6–1, 6(5)–7, 6–3, 7–5
Жени бодовинечно 1ва рунда   Ким Клајстерс [2]   Анастасија Јакимова 6–2, 6–3

Ден 4 (мај 25) уреди

Натпревари на Главните Терени
Натпревари на Теренот Филипе Чатриер (Централен Терен)
Натпревар Победник Губитник Резултат
Жени бодовинечно 2ра рунда   Каролине Возниацки [1]   Александра Возниак [Q] 6–3, 7–6(6)
Мажи бодовинечно 2ра рунда   Гаел Монфилс [9]   Гиљерме Руфин [WC] 6–3, 1–6, 6–1, 6–3
Мажи бодовинечно 2ра рунда   Новак Џоковиќ [2]   Виктор Ханеску 6–4, 6–1, 2–3(r)
Жени бодовинечно 2ра рунда   Франческа Скијавоне [5]   Весна Долонтс 6–1, 6–2
Натпревари на Теренот Сузане Ленглен (Трибина)
Натпревар Победник Губитник Резултат
Мажи бодовинечно 2ра рунда   Роџер Федерер [3]   Максиме Теиксера [WC] 6–3, 6–0, 6–2
Жени бодовинечно 2ра рунда   Нуриа Љагостерас Вивес [Q]   Ализе Корнет 6–0, 6–2
Жени бодовинечно 2ра рунда   Марион Бартли [11]   Олга Говорцова [Q] 6–4, 6(1)–7, 6–2
Мажи бодовинечно 2ра рунда   Жо-Вилфред Цонга [17]   Игор Андреев 6–3, 7–6(4), 6–3

Ден 5 (мај 26) уреди

Натпревари на Главните Терени
Натпревари на Теренот Филипе Чатриер (Централен Терен)
Натпревар Победник Губитник Резултат
Жени бодовинечно 2ра рунда   Аранткса Рус   Ким Клајстерс [2] 3-6, 7-5, 6-1
Мажи бодовинечно 2ра рунда   Енди Мареј [4]   Симоне Болели [LL] 7-6(3), 6-4, 7-5
Жени бодовинечно 2ра рунда   Марија Шарапова [7]   Каролине Гарсија [WC] 3–6, 6–4, 6–0
Мажи бодовинечно 2ра рунда   Жил Симон [18]   Џереми Чарди 4–6, 6–4, 6–1, 6–4
Натпревари на Теренот Сузане Ленглен (Трибина)
Натпревар Победник Губитник Резултат
Мажи бодовинечно 2ра рунда   Робин Содерлинг [5]   Алберт Рамос (Q) 6-3, 6-4, 6-4
Жени бодовинечно 2ра рунда   Ли На [6]   Силија Солер Еспиноза [Q] 6–4, 7–5
Мажи бодовинечно 2ра рунда   Рафаел Надал [1]   Рабло Андухар 7–5, 6–3, 7–6(4)
Жени бодовинечно 2ра рунда   Викторја Азаренка [4]   Паулин Парментие [WC] 6–0, 6–1

Ден 6 (мај 27) уреди

Натпревари на Главните Терени
Натпревари на Теренот Филипе Чатриер (Централен Терен)
Натпревар Победник Губитник Резултат
Жени поединечно 3та рунда   Гизела Дулко   Саманта Стосур [8] 6–4, 1–6, 6–3
Жени поединечно 3та рунда   Марион Бартоли [11]   Џулија Горгес [17] 3–6, 6–2, 6–4
Мажи поединечно 3та рунда   Станислас Вавринка [14]   Жо-Вилфред Цонга [17] 4–6, 6(3)–7, 7–6(5), 6–2, 6–3
Натпревари на Теренот Сузане Ленглен (Трибина)
Натпревар Победник Губитник Резултат
Жени поединечно 3та рунда   Франческа Скијавоне [5]   Пенг Шуи [29] 6–3, 1–2, предадено
Мажи поединечно 3та рунда   Роџер Федерер [3]   Јанко Типсаревиќ [29] 1-6, 4-6, 3-6
Жени поединечно 3та рунда   Даниела Хантукова [28]   Каролине Возниацки [1] 6–1, 6–3
Мажи поединечно 3та рунда   Ришард Гаскет [13]   Томаз Белучи [23] 6–2, 6–3, 3–6, 6–3
Мажи поединечно 3та рунда   Хуан Мартин дел Потро [25] против   Новак Џоковиќ [2] 3–6, 6–3, прекинат

Ден 7 (мај 28) уреди

Натпревари на Главните Терени
Натпревари на Теренот Филипе Чатриер (Централен Терен)
Натпревар Победник Губитник Резултат
Жени поединечно 3та рунда   Викторија Азаренка [4]   Роберта Винчи [30] 6–3, 6–2
Мажи поединечно 3та рунда   Рафаел Надал [1]   Антонио Веич [Q] 6–1, 6–3, 6–0
Мажи поединечно 3та рунда   Жил Симон [18]   Мерди Фиш [10] 6–3, 6–4, 6–2
Жени поединечно 3та рунда   Марија Шарапова [7]   ЧанГ Јунг-јан [Q] 6–2, 6–3
Мешани двојки 1ва рунда   Јармила Гајдошова
  Томаз Белучи
  Ализе Корнет [WC]
  Жил Симон [WC]
7–5, 5–7, [10–1]
Натпревари на Теренот Сузане Ленглен (Трибина)
Натпревар Победник Губитник Резултат
Жени поединечно 3та рунда   Ли На [6]   Сорана Кирстеа 6–2, 6–2
Мажи поединечно 3та рунда   Енди Мареј [4]   Михаел Берер 6–2, 6–3, 6–2
Мажи поединечно 3та рунда   Новак Џоковиќ [2]   Хуан Мартин дел Потро [25] 6–3, 3–6, 6–3, 6–2
Жени поединечно 3та рунда   Агнешк Радванска [12]   Јанина Викмејер [21] 6–4, 6–4
Мажи поединечно 3та рунда   Робин Содерлинг [5]   Леонардо Мејер [Q] 6–1, 6–4, 6–3

Ден 8 (мај 29) уреди

Натпревари на Главните Терени
Натпревари на Теренот Филипе Чатриер (Централен Терен)
Натпревар Победник Губитник Резултат
Жени поединечно 4та рунда   Анастасија Павличенкова [14]   Вера Ѕвонарева [3] 7–6(4), 2–6, 6–2
Мажи поединечно 4та рунда   Роџер Федерер [3]   Станислас Вавринка [14] 6–3, 6–2, 7–5
Мажи поединечно 4та рунда   Новак Џоковиќ [2]   Ришард Гаскет [13] 6–4, 6–4, 6–2
Жени поединечно 4та рунда   Марион Бартоли [11]   Гизела Дулко 7–5, 1–0, предадено
Натпревари на Теренот Сузане Ленглен (Трибина)
Натпревар Победник Губитник Резултат
Мажи поединечно 4та рунда   Фабио Фоњини   Алберт Монтањес 4–6, 6–4, 3–6, 6–3, 11–9
Жени поединечно 4та рунда   Франческа Скијавоне [5]   Јелена Јанковиќ [10] 6–3, 2–6, 6–4
Мажи поединечно 4та рунда   Давид Ферер [7] против   Гаел Монфилс [9] 4–6, 6–2, 5–7, 2–0, прекинат

Ден 9 (Мај 30) уреди

Натпревари на Главните Терени
Натпревари на Теренот Филипе Чатриер (Централен Терен)
Натпревар Победник Губитник Резултат
Жени поединечно 4та рунда   Ли На [6]   Петра Квитова [9] 2–6, 6–1, 6–3
Мажи поединечно 4та рунда   Рафаел Надал [1]   Иван Љубичич 7–5, 6–3, 6–3
Мажи поединечно 4та рунда   Робин Содерлинг [5]   Жил Симон [18] 6–2, 6–3, 7–6(7–5)
Жени поединечно 4та рунда   Марија Шарапова [7]   Агнешка Радванска [12] 7-6(7-4), 7-5
Натпревари на Теренот Сузане Ленглен (Трибина)
Натпревар Победник Губитник Резултат
Мажи поединечно 4та рунда   Хуан Игнасио Чела   Алехандро Фаља [Q] 4–6, 6–2, 1–6, 7–6(7–5), 6–2
Мажи поединечно 4та рунда   Гаел Монфилс [9]   Давид Ферер [7] 6–4, 2–6, 7–5, 1–6, 8–6
Жени поединечно 4та рунда   Цикторија Азаренка [4]   Екатерина Макарова 6–2, 6–3
Мажи поединечно 4та рунда   Енди Мареј [4] против   Виктор Троицки [15] 4–6, 4–6, 6–3, 6–2, прекинат

Ден 10 (Мај 31) уреди

Натпревари на Главните Терени
Натпревари на Теренот Филипе Чатриер (Централен Терен)
Натпревар Победник Губитник Резултат
Жени поединечно Четвртфинале   Франческа Скијавоне [5]   Анастасија Павличенкова [14] 1-6, 7-5, 7-5
Мажи поединечно Четвртфинале   Роџер Федерер [3]   Гаел Монфилс [9] 6–4, 6–3, 7–6(7–3)
Мажи двојки Четвртфинале   Макс Мирнји [2]
  Даниел Нестор [2]
  Роберт Линдстед
  Хорија Текау [9]
6–4, 6–2
Натпревари на Теренот Сузане Ленглен (Трибина)
Натпревар Победник Губитник Резултат
Мажи поединечно 4та рунда   Енди Мареј [4]   Виктор Троицки [15] 4–6, 4–6, 6–3, 6–4, 7-5
Мажи двојки Четвртфинале   Михел Љодра [4]
  Ненад Зимојниќ [4]
  Скот Липски
  Рајив Рам
2-6, 6-3, 6-1
Жени поединечно Четвртфинале   Марион Бартоли [11]   Светлана Кузнецова [13] 7–6(7–4), 6–4
Мажи двојки Четвртфинале   Боб Брајан [1] /   Мајк Брајан [1] против
  Рохан Бопана [5] /   Аисам ул-Хак Куреши [5]
6–7(2–7), 6–3, 5–5, прекинат

Ден 11 (јуни 1) уреди

Натпревари на Главните Терени
Натпревари на Теренот Филипе Чатриер (Централен Терен)
Натпревар Победник Губитник Резултат
Жени поединечно Четвртфинале   Ли На [6]   Викторија Азаренка [4] 7–5, 6–2
Мажи поединечно Четвртфинале   Рафаел Надал [1]   Робин Содерлинг [5] 6–4, 6–1, 7–6(3)
Жени двојки Полуфинале   Андреа Хлавачкова
  Луси Храдечка
  Ваниа Кинг [3]
  Јарослава Шведова [3]
6–3, 6–3
Натпревари на Теренот Сузане Ленглен (Трибина)
Натпревар Победник Губитник Резултат
Жени поединечно Четвртфинале   Марија Шарапова [7]   Андреа Петковиќ [15] 6–0, 6–3
Мажи поединечно Четвртфинале   Енди Мареј [4]   Хуан Игнасио Чела 7–6(2), 7–5, 6–2
Жени двојки Полуфинале   Саниа Мирза [7]
  Елена Веснина [7]
  Лизел Хубер [4]
  Лиза Рејмонд [4]
6–3, 2–6, 6–4

Ден 12 (јуни 2) уреди

Натпревари на Главните Терени
Натпревари на Теренот Филипе Чатриер (Централен Терен)
Натпревар Победник Губитник Резултат
Жени поединечно Полуфинале   Ли На [6]   Марија Шарапова [7] 6-4, 7-5
Жени поединечно Полуфинале   Франческа Скијавоне [5]   Марион Бартоли [11] 6–3, 6–3
Мешани двојки Финале   Кејси Делакуа
  Скот Липски
  Катарина Среботник [1]
  Ненад Зимојниќ [1]
7–6(8–6), 4–6, [10–7]
Натпревари на Теренот Сузане Ленглен (Трибина)
Натпревар Победник Губитник Резултат
Мажи двојки Полуфинале   Макс Мирнји [2]
  Даниел Нестор [2]
  Михаел Љодра [4]
  Ненад Зимојниќ [4]
7-6(7-4), 7-6(7-5)
Мажи двојки Полуфинале   Хуан Себастијан Кабал
  Едуардо Шванк
  Боб Брајан [1]
  Мајк Брајан [1]
7–6(7–4), 6-3

Ден 13 (Јуни 3) уреди

Натпревари на Главните Терени
Натпревари на Теренот Филипе Чатриер (Централен Терен)
Натпревар Победник Губитник Резултат
Мажи поединечно Полуфинале   Рафаел Надал [1]   Енди Мареј [4] 6–4, 7–5, 6–4
Мажи поединечно Полуфинале   Роџер Федерер [3]   Новак Џоковиќ [2] 7–6(7–5), 6–3, 3–6, 7–6(7–5)
Натпревари на Теренот Сузане Ленглен (Трибина)
Натпревар Победник Губитник Резултат
Жени двојки Финале   Андреа Хлавачкова
  Луси Храдечка
  Саниа Мирза [7]
  Елена Веснина [7]
6–3, 6–4

Ден 14 (Јуни 4) уреди

Натпревари на Главните Терени
Натпревари на Теренот Филипе Чатриер (Централен Терен)
Натпревар Победник Губитник Резултат
Жени поединечно Финале   Ли На [6]   Франчска Скијавоне [5] 6–4, 7–6(7–0)
Мажи двојки Финале   Макс Мирнји [2]
  Даниел Нестор [2]
  Хуан Себастијан Кабал
  Едуардо Шванк
7–6(7–3), 3–6, 6–4
Натпревари на Теренот Сузане Ленглен (Трибина)
Натпревар Победник Губитник Резултат

Ден 15 (Јуни 5) уреди

Натпревари на Главните Терени
Натпревари на Теренот Филипе Чатриер (Централен Терен)
Натпревар Победник Губитник Резултат
Мажи поединечно Финале   Рафаел Надал [1]   Роџер Федерер [3] 7–5, 7–6(7–3), 5–7, 6–1
Натпревари на Теренот Сузане Ленглен (Трибина)
Натпревар Победник Губитник Резултат

Шампиони уреди

Мажи поединечно уреди

  Рафаел Надал го победи   Роџер Федерер, 7–5, 7–6(7–3), 5–7, 6–1

 • Во финалето, Надал ја освои својата шеста титула на Роланд Гарос со победа на светскиот број 3 за да ја одбрани титулата.[6] Ова е трета титула за Надал оваа сезона и 46та во неговата кариера .[7] Ова е прв негов гренд слем оваа сезона и 10-ти во неговата кариера.[8]

Жени поединечно уреди

  Ли На ја победи   Франческа Скијавоне, 6–4, 7–6(7–0)

 • Во финалето Ли На играше против бранителката на титулата Франчеса Скијавоне и ја победи во 2 сета.[9] Во тајбрејкот од финалето Ли На победи со 7-0. Ова е 2ра титула на Ли оваа година и 5та во нејзината кариера. Ли стана првата Кинескина и прв победник на гред слем турнир од Азија.[9] Ова е второ гренд слем финале за Ли, откако стаса до финалето на 2011 Австралија Опен.[9] После победата На Ли рече дека “секој во Кина ќе биде многу возбуден“.[10]

Мажи двојки уреди

  Макс Мирнји /   Даниел Нестор ги победија   Хуан Себастија Кабал /   Едуардо Шванк, 7–6(7–3), 3–6, 6–4

 • Мирнји и Нестор ја освоија нивната трета титула на Ролан Гарос. Мирнји има освоено пет гренд слем титули, додека Нестор седум.

Жени двојки уреди

  Андреа Хлвачковв /   Луси Храдечка ги победија   Саниа Мирза /   Елена Веснина, 6–4, 6–3

 • И Хлавачкова и Храдечка ја освоија нивната прва гренд слем титула.

Мешани двојки уреди

  Кејси Делакуа /   Скот Липски ги победија   Катарина Среботник /   Ненад Зимојниќ, 7–6(8–6), 4–6, [10–7]

 • И Делакуа и Липски ја освоија нивната прва гренд слем титула.

Публика уреди

Пренос уреди

Публика уреди

Сингл носители уреди

Следниве играчи се носители и поважни играчи кои се откажаа од турнирот. Ранкингзите се од 17 мај, а бодовите од 23 мај,2011.

Мажи Поединечно уреди

Носител Ранкинг[11] Играч Бодови
Бодови за бранење
Освоени бодови Нови бодови Статус
1 1   Рафаел Надал 12070 2000 2000 12070 Шампион,победи против   Роџер Федерер [3]
2 2   Новак Џоковиќ 11665 360 720 12025 Полуфинале изгуби од   Роџер Федерер [3]
3 3   Роџер Федерер 8390 360 1200 9230 Вице-шампион, изгуби од   Рафаел Надал [1]
4 4   Енди Мареј 6085 180 720 6625 Полуфинале изгуби од   Рафаел Надал [1]
5 5   Робин Содерлинг 5435 1200 360 4595 Четвртфинале изгуби од   Рафаел Надал [1]
6 6   Томаш Бедрих 4200 720 10 3490 Прва Рунда изгуби од   Стефане Роберт[12]
7 7   Давид Ферер 4060 90 180 4150 Четврта Рунда изгуби од   Гаел Монфилс [9]
8 8   Јурген Мелцер 2850 720 45 2175 Втора Рунда изгуби од   Лукаш Росол
9 9   Гаел Монфилс 2465 45 360 2780 Четвртфинале изгуби од   Роџер Федерер [3]
10 10   Марди Фиш 2395 45 90 2440 Трета Рудна изгуби од   Жил Симон [18]
11 12   Николас Алмагро 2225 360 10 1875 Прва Рунда изгуби од   Лукаш Кубот
12 13   Микаил Јужни 2010 360 90 1740 Трета Рудна изгуби од   Алберт Монтањес
13 14   Ришард Гаскет 1755 10 180 1925 Четврта Рунда изгуби од   Новак Џоковиќ [2]
14 15   Станислас Вавринка 1920 180 180 1920 Четврта Рудна изгуби од   Роџер Федерер [3]
15 16   Виктор Троицки 1840 90 180 1930 Четврта Рудна изгуби од   Енди Мареј [4]
16 17   Фернандо Вердаско 1515 180 90 1425 Трета Рунда изгуби од   Иван Љубичиќ
17 18   Жо-Вилфред Цонга 1570 180 90 1480 Трета Рудна изгуби од   Станислас Вавринка [14]
18 19   Жил Симон 1565 0 180 1745 Четврта Рунда изгуби од   Робин Содерлинг [5]
19 20   Марин Чилич 1515 180 10 1345 Прва Рунда изгуби   Рубен Рамирес Идалго[13]
20 21   Флоријан Мејер 1555 0 45 1600 Втора Рунда изгуби од   Алехандро Фаља
21 23   Александр Долгопогов 1450 90 90 1450 Трета Рунда изгуби од   Виктор Троицки [15]
22 24   Михаел Љодра 1400 10 10 1400 Прва Рунда изгуби од   Стив Дарцис[14]
23 25   Томаз Белучи 1395 180 90 1350 Трета Рунда изгуби од   Ришард Гаскет [13]
24 26   Сем Кјури 1325 10 45 1360 Втора Рунда изгуби од   Иван Љубичич
25 27   Хуан Мартин дел Потро 1355 0 90 1445 Трета Рунда изгуби од   Новак Џоковиќ [2]
26 28   Милош Раонич 1342 (18) 10 1334 Прва Рунда изгуби од   Михаел Берер[15]
27 29   Маркос Багдатис 1295 90 45 1250 Втора Рунда изгуби од   Леонардо Мејер
28 30   Николај Давиденко 1285 0 45 1330 Втора Рунда изгуби од   Антонио Веич
29 32   Јанко Типсаревиќ 1225 10 90 1305 Трета Рунда изгуби од   Роџер Федерер [3]
30 33   Гуљелмо Гарсија-Лопес 1205 45 90 1250 Трета Рунда изгуби од   Фабио Фоњини
31 34   Сергиј Стакховски 1145 10 90 1225 Трета Рудна изгуби од   Давид Ферер [7]
32 35   Кевин Андерсон 1150 10 45 1185 Втора Рунда изгуби од   Хуан Игнасио Чела

Откажани Играчи уреди

Ранкинг Играч Бодови
Бодови за бранење
Освоени бодови Нови бодови Откажан поради
11   Енди Родик 2290 90 0 2200 повбреда на десното рамено[16]
22   Давид Налбандијан 1425 0 0 1425 боелст[17]
31   Томи Робредо 1245 10 0 1235 Повреда на левата нога[18]

Жени Поединечно уреди

Носител Ранкинг[19] Играч Бодови
Бодови за бранење
Освоени бодови Нови бодови Статус
1 1   Каролине Возниацки 10255 500 160 9915 Трета Рунда изгуби од   Даниела Хантукова [28]
2 2   Ким Клајстерс 8115 0 100 8215 Втора Рунда изгуби од   Аранткса Рус
3 3   Вера Ѕвонарева 7755 100 280 7935 Четврта Рунда изгуби од   Анастасијa Павличенкова [14]
4 4   Викторија Азаренка 5425 5 500 5920 Четвртфинале изгуби од   Ли На [6]
5 5   Франческа Скијавоне 5246 2000 1400 4646 Вице-шампион, изгуби од   Ли На [6]
6 6   Ли На 4635 160 2000 6475 Шампион, победи против   Франческа Скијавоне [5]
7 7   Марија Шарапова 4481 160 900 5221 Полуфинале изгуби од   Ли На [6]
8 8   Саманта Стосур 4645 1400 160 3405 Трета Рунда изгуби од   Гизела Дулко
9 9   Петра Квитова 3743 5 280 4018 Четврта рунда изгуби од   Ли На [6]
10 10   Јелена Јанковиќ 3670 900 280 3050 Четврта Рунда изгуби од   Франческа Скијавоне [5]
11 11   Марион Бартоли 3000 160 900 3740 Полуфинале изгуби од   Франческа Скијавоне [5]
12 12