Окрузи во Казахстан

второстепена административна единица на Казахстан
(Пренасочено од Окрузи на Казакстан)

Казахстан е поделен на 170 реони (казашки: аудандар, руски: районы) како негова второстепена управна единица, под областите. Тоа се следнве (наведени по области):

Реоните во Казахстан.

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. East Kazakhstan Province (official site)
  2. „Kostanay Province (official site)“. Архивирано од изворникот на 2008-05-22. Посетено на 2009-12-28.
  3. „North Kazakhstan Province (official website)“. Архивирано од изворникот на 2012-02-07. Посетено на 2009-12-28.
  4. „Pavlodar Statistics“. Архивирано од изворникот на 2008-04-21. Посетено на 2009-12-28.
  5. „Pavlodar Province Statistics“. Архивирано од изворникот на 2008-04-24. Посетено на 2009-12-28.
  6. „South Kazakhstan Province (official website)“. Архивирано од изворникот на 2008-04-08. Посетено на 2009-12-28.

Надворешни врски

уреди