Саркант (округ)

Саркант (казашки: Сарқант ауданы) е округ на покраината Алмати во Казахстан. Административен центае на округот е Сарканд.[1]

Саркант
District
Сарқант ауданы
Држава Казахстан
ОкругАлмати
Административен центарСарканд
Часовен појасБВ +6 (UTC+6)

ПоврзаноУреди

НаводиУреди