Кизилординска област

Кизилординслка област (казашки: Қызылорда облысы; руски: Кызылординская область) — една од 14 области во Казахстан. Главен град е Кизилорда со население од 157.400 жители.

Кизилординска област
Қызылорда облысы
Кызылординская область
Област
Реката Сир Дарја во Кизилорда
Реката Сир Дарја во Кизилорда
Грб на Кизилординска област
Грб
Кизилординската област во Казахстан
Кизилординската област во Казахстан
Координати: 45°0′N 64°0′E / 45.000° N; 64.000° E / 45.000; 64.000Координати: 45°0′N 64°0′E / 45.000° N; 64.000° E / 45.000; 64.000
Држава Казахстан
Админ. центарКизилорда
Управа
 • УправникМукатар Кул-Мухамед
Површина
 • Вкупна226.000 км2 (87,000 ми2)
Население (2006-09-01)
 • Вкупно596.000
 • Густина2.6/км2 (6.8/ми2)
Часовен појасисточен (UTC+6)
 • Лете (DST)не се применува (UTC+6)
Поштенски број120000
Повикувачки број+7 (724)
ISO 3166KZ-KZY
Рег. таб.N
Области7
Градови2
Паланки6
Мреж. местоhttp://www.kyzylorda.kz/

ОкрузиУреди

Во областа има 7 окрузи:

Надворешни врскиУреди

НаводиУреди