Таинша (округ)

Таинша (казашки: Тайынша ауданы) е округ во Казахстан во покраината Северен Казахстан со центар град Таинша.[1]

Таинша
Округ
Тайынша ауданы
Држава Казахстан
ПокраинаПокраина Северен Казахстан
ЦентарТаинша
Часовен појасEast (UTC+6)

НаводиУреди