Жамбил (округ во Алмати)

Жамбил (казашки: Жамбыл ауданы) е округ на покраината Алмати во Казахстан. Административен центар на округот е Узинагаш.[1]

Жамбил
District
Жамбыл ауданы
Држава Казахстан
ОкругАлмати
Административен центарУзинагаш
Часовен појасБВ +6 (UTC+6)

ПоврзаноУреди

НаводиУреди